Siirry suoraan sisältöön

Laatu ja koneturvallisuus NONSTOP (5 op)

Toteutuksen tunnus: C-02507-MT172301-3009

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
30.07.2024 - 30.11.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.08.2024 - 31.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Korkeakoulu
Satakunnan ammattikorkeakoulu, SAMK kampus Pori
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 499
Opintojakso
C-02507-MT172301
Toteutukselle C-02507-MT172301-3009 ei löytynyt varauksia!

Aika ja paikka

Verkkototeutus

Oppimateriaalit

Tuotteiden ja toiminnan laadun kehittäminen, Pekka Salminen, MET ISO9000, perusta toiminnan kehittämiselle, Rudi BiaudetVeikko Virtanen, MET Laadun parantamisen tilastolliset menetelmät, Hitoshi Kume Tuotteen ja prosessin optimointi koesuunnittelulla Taguchi-menetelmä, MET, 25/89, Eero Karjalainen Metsta, verkkosivut Koneturvallisuus 1, Tapio Siirilä, inspecta Koneturvallisuus 2, Tapio Siirilä, inspecta

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Ei

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Osallistuminen uudelle toteutukselle

Kansainvälisyys

Moodle

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ei

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Osaamistulokset Opiskelija osaa Taso 1 - hakea tietoa laatuongelmista sekä laatujärjestelmän tarkoituksen ja koneturvallisuuden perusteet. Taso 3 - analysoida laatuongelmien syitä ja soveltaa oppimaansa erilaisiin tilanteisiin Taso 5 - arvioida objektiivisesti tekemiään ratkaisuja sekä kehittää omaa osaamistaan ja soveltaa oppimaansa käytännön tilanteisiin. Moodletyöskentely: Kurssi suoritetaan omaan tahtiin. Kurssin suoritus on jaettu 3 tasoon. Tason 1 tentit ovat oikein-väärin väittämiä. Tason 2 tentit ovat drag&drop tyyppisiä tehtäviä ja tason 3 tentti soveltavia tehtäviä. Jokainen tehtävä kerryttää opiskelijan omaa pistesaldoa ja tehtävistä saadut pisteet on osa kurssin suoritusta. Suoritukset (tentit): 1-tason tentit: 6 aineistokohtaista tenttiä (1/aineisto), max pistemäärä 6 X 8p = 48p. Oikein-väärin väittämiä, kaksi yritystä/tentti, parempi tulos jää voimaan ja mukaan loppupisteiden perusteella suoritettavaan arviointiin. 2-tason tentti: 2 soveltavaa tehtävää, Max pistemäärä 2 X 26 = 52, yksi yritys/tentti, jonka tulos jää voimaan ja mukaan loppupisteiden perusteella suoritettavaan arviointiin. Arviointi Max pistemäärä on 100p Arvosanat seuraavasti Arvosana 1: 35 - 47,4p Arvosana 2: 47,5 - 59,4p Arvosana 3: 59,5 - 71,4p Arvosana 4: 71,5 - 85,4p Arvosana 5: 85,5 - 100p

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Toteutuksen Moodle-sivu aukeaa 1.9.2024, nonstop, verkkototeutus. Moodlessa jaetaan aineisto. Aineiston perusteella opiskelija tekee annetut tehtävät ja palauttaa ne Moodleen. Tarkemmat ohjeet kurssin suorittamisesta löytyvät Moodlensivulta.

Hylätty (0)

Arvosana 0, hylätty: Moodlen tenteissä saavutettu pistemäärä alle 34,5p

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1-2)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 1: 35 - 47,4p Arvosana 2: 47,5 - 59,4p

Arviointikriteerit, hyvä (3-4)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 3: 59,5 - 71,4p Arvosana 4: 71,5 - 85,4p

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 5: 85,5 - 100p

Opetusmenetelmät

Oppimistulokset: Opiskelija ymmärtää tuotteen ja toiminnan laadun sekä turvalliseksi suunnitellun koneen merkityksen asiakastyytyväisyyteen ja niiden yhteyden yrityksen menestykselliseen toimintaan. Opiskelija tuntee konedirektiivin vaatimukset ja osaa soveltaa niitä suunnittelutyössään. Asiakokonaisuudet: Laatukäsite, laatujärjestelmästandardit, yrityksen laatujärjestelmä; koneturvallisuusdirektiivi, CE-merkintä, käyttöturvallisuustiedotteet, tuotevastuu, aktiivinen ja passiivinen koneturvallisuus. Nonstop, verkkototeutus: kaikki aineisto ja suoritettavat tentit löytyvät Moodlesivuita. Opiskelija pääsee toteutuksen Moodlesivuille sen jälkeen, kun hänet on täällä Lokissa hyväksytty opintojaksolle ja opintojakso on avautunut Moodlessa. Moodlesivu: Laatu ja koneturvallisuus NONSTOP MT172301-3010, Moodlesivu avautuu 1.9.2024. Moodletyöskentely: Kurssin suoritus on jaettu 2 tasoon. Tason 1 tentit (6kpl, 1/aineisto) ovat oikein-väärin väittämiä. Tason 2 tentit (2kpl) soveltavia tehtäviä. Jokainen tehtävä kerryttää opiskelijan omaa pistesaldoa ja tehtävistä saadut pisteet on osa kurssin suoritusta. Moodlesivulle tullaan toteutuksen aikana tekemään lisäohjeistusta tarvittaessa. Moodlesivut ovat toteutuksen aikana pääasiallinen yhteydenpitokanava opiskelijoiden ja opettajan välillä.

Lisätietoja opiskelijoille

Osaamistulokset: Opiskelija ymmärtää tuotteen ja toiminnan laadun sekä turvalliseksi suunnitellun koneen merkityksen asiakastyytyväisyyteen ja niiden yhteyden yrityksen menestykselliseen toimintaan. Opiskelija tuntee konedirektiivin vaatimukset ja osaa soveltaa niitä suunnittelutyössään.

Arviointiasteikko

1-5

Siirry alkuun