Skip to main content

Quality and safety (5 cr)

Code: C-02507-MT172301-3009

General information


Enrollment
30.07.2024 - 30.11.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2024 - 31.12.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Institution
Satakunta University of Applied Sciences, SAMK kampus Pori
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 499
No reservations found for implementation C-02507-MT172301-3009!

Location and time

Verkkototeutus

Materials

Tuotteiden ja toiminnan laadun kehittäminen, Pekka Salminen, MET ISO9000, perusta toiminnan kehittämiselle, Rudi BiaudetVeikko Virtanen, MET Laadun parantamisen tilastolliset menetelmät, Hitoshi Kume Tuotteen ja prosessin optimointi koesuunnittelulla Taguchi-menetelmä, MET, 25/89, Eero Karjalainen Metsta, verkkosivut Koneturvallisuus 1, Tapio Siirilä, inspecta Koneturvallisuus 2, Tapio Siirilä, inspecta

Employer connections

Ei

Exam schedules

Osallistuminen uudelle toteutukselle

International connections

Moodle

Completion alternatives

Ei

Evaluation methods and criteria

Osaamistulokset Opiskelija osaa Taso 1 - hakea tietoa laatuongelmista sekä laatujärjestelmän tarkoituksen ja koneturvallisuuden perusteet. Taso 3 - analysoida laatuongelmien syitä ja soveltaa oppimaansa erilaisiin tilanteisiin Taso 5 - arvioida objektiivisesti tekemiään ratkaisuja sekä kehittää omaa osaamistaan ja soveltaa oppimaansa käytännön tilanteisiin. Moodletyöskentely: Kurssi suoritetaan omaan tahtiin. Kurssin suoritus on jaettu 3 tasoon. Tason 1 tentit ovat oikein-väärin väittämiä. Tason 2 tentit ovat drag&drop tyyppisiä tehtäviä ja tason 3 tentti soveltavia tehtäviä. Jokainen tehtävä kerryttää opiskelijan omaa pistesaldoa ja tehtävistä saadut pisteet on osa kurssin suoritusta. Suoritukset (tentit): 1-tason tentit: 6 aineistokohtaista tenttiä (1/aineisto), max pistemäärä 6 X 8p = 48p. Oikein-väärin väittämiä, kaksi yritystä/tentti, parempi tulos jää voimaan ja mukaan loppupisteiden perusteella suoritettavaan arviointiin. 2-tason tentti: 2 soveltavaa tehtävää, Max pistemäärä 2 X 26 = 52, yksi yritys/tentti, jonka tulos jää voimaan ja mukaan loppupisteiden perusteella suoritettavaan arviointiin. Arviointi Max pistemäärä on 100p Arvosanat seuraavasti Arvosana 1: 35 - 47,4p Arvosana 2: 47,5 - 59,4p Arvosana 3: 59,5 - 71,4p Arvosana 4: 71,5 - 85,4p Arvosana 5: 85,5 - 100p

Student workload

Toteutuksen Moodle-sivu aukeaa 1.9.2024, nonstop, verkkototeutus. Moodlessa jaetaan aineisto. Aineiston perusteella opiskelija tekee annetut tehtävät ja palauttaa ne Moodleen. Tarkemmat ohjeet kurssin suorittamisesta löytyvät Moodlensivulta.

Failed (0)

Arvosana 0, hylätty: Moodlen tenteissä saavutettu pistemäärä alle 34,5p

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 1: 35 - 47,4p Arvosana 2: 47,5 - 59,4p

Assessment criteria, good (3-4)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 3: 59,5 - 71,4p Arvosana 4: 71,5 - 85,4p

Assessment criteria, excellent (5)

Arvosanat seuraavasti Arvosana 5: 85,5 - 100p

Teaching methods

Oppimistulokset: Opiskelija ymmärtää tuotteen ja toiminnan laadun sekä turvalliseksi suunnitellun koneen merkityksen asiakastyytyväisyyteen ja niiden yhteyden yrityksen menestykselliseen toimintaan. Opiskelija tuntee konedirektiivin vaatimukset ja osaa soveltaa niitä suunnittelutyössään. Asiakokonaisuudet: Laatukäsite, laatujärjestelmästandardit, yrityksen laatujärjestelmä; koneturvallisuusdirektiivi, CE-merkintä, käyttöturvallisuustiedotteet, tuotevastuu, aktiivinen ja passiivinen koneturvallisuus. Nonstop, verkkototeutus: kaikki aineisto ja suoritettavat tentit löytyvät Moodlesivuita. Opiskelija pääsee toteutuksen Moodlesivuille sen jälkeen, kun hänet on täällä Lokissa hyväksytty opintojaksolle ja opintojakso on avautunut Moodlessa. Moodlesivu: Laatu ja koneturvallisuus NONSTOP MT172301-3010, Moodlesivu avautuu 1.9.2024. Moodletyöskentely: Kurssin suoritus on jaettu 2 tasoon. Tason 1 tentit (6kpl, 1/aineisto) ovat oikein-väärin väittämiä. Tason 2 tentit (2kpl) soveltavia tehtäviä. Jokainen tehtävä kerryttää opiskelijan omaa pistesaldoa ja tehtävistä saadut pisteet on osa kurssin suoritusta. Moodlesivulle tullaan toteutuksen aikana tekemään lisäohjeistusta tarvittaessa. Moodlesivut ovat toteutuksen aikana pääasiallinen yhteydenpitokanava opiskelijoiden ja opettajan välillä.

Further information

Osaamistulokset: Opiskelija ymmärtää tuotteen ja toiminnan laadun sekä turvalliseksi suunnitellun koneen merkityksen asiakastyytyväisyyteen ja niiden yhteyden yrityksen menestykselliseen toimintaan. Opiskelija tuntee konedirektiivin vaatimukset ja osaa soveltaa niitä suunnittelutyössään.

Evaluation scale

1-5

Go back to top of page