Siirry suoraan sisältöön

Kliinisen hoitotoiminnan perusteet ja työturvallisuusLaajuus (3 op)

Opintojakson tunnus: SR00AA04

Opintojakson perustiedot


Laajuus
3 op

Osaamistavoitteet

Opiskelija tietää infektioiden torjuntaa koskevat keskeiset säädökset ja ja ymmärtää aseptisen toiminnan merkityksen terveysalalla. Hän osaa torjua mikrobien siirtymistä hoitoympäristöissä ja ymmärtää yhteistyön merkityksen infektioiden torjunnassa.
Opiskelija ymmärtää lainsäädännön merkityksen kirjaamiselle sekä hoidon ja hoitotyön kirjaamiseen liittyvät keskeiset käsitteet ja niiden väliset suhteet. Opiskelija perehtyy systemaattiseen hoitotyön prosessimallin mukaiseen kirjaamiseen ja suomalaiseen hoitotyön luokitukseen (FinCC).
Opiskelija osaa tutkia potilaan peruselintoiminnot käyttäen ABCDE - järjestelmää ja antaa oireenmukaista ensiapua. Opiskelija osaa elvyttää aikuista sydänpysähdyspotilasta.

Sisältö

Mikrobit ja niiden aiheuttamista infektiotaudit.
Mikrobitartunta.
Elimistön luonnollinen puolustus.
Spesifinen immuniteetti.
Käsi- ja henkilöhygienia, puhdistus, desinfektio ja sterilointi, jätehuolto, eristys ja -varotoimet, toimenpiteisiin liittyvä infektioiden torjunta.
Terveysalan ammateissa vaadittavat yleiset aseptisen ja ergonomisen toiminnan perusvalmiudet.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija tietää aseptisen ja ergonomisen toiminnan perustan röntgenhoitajan työhön liittyvissä hoitoympäristöissä. Hän ymmärtää potilastietojärjestelmän käytön potilaan hoitopolussa ja osaa kirjata ohjatusti hoidon kannalta keskeiset tiedot potilastietojärjestelmiin. Hän osaa antaa perusensiapua.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija osaa toimia aseptisesti ja ergonomisesti erilaisissa röntgenhoitajan työhön liittyvissä hoitoympäristöissä. Hän ymmärtää potilastietojärjestelmän käytön potilaan hoitopolussa ja osaa kirjata ohjatusti hoidon kannalta keskeiset tiedot potilastietojärjestelmiin. Hän osaa antaa perusensiapua.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija osaa arvioida kriittisesti aseptista ja ergonomista toimintaa erilaisissa röntgenhoitajan työhön liittyvissä hoitoympäristöissä. Hän ymmärtää potilastietojärjestelmän käytön potilaan hoitopolussa ja osaa kirjata hoidon kannalta keskeiset tiedot potilastietojärjestelmiin. Hän osaa arvioida potilaan avuntarvetta ja toimia ensiaputilanteissa.

Siirry alkuun