Skip to main content

Entrepreneurship (2 ECTS)

Code: C-10126-AY00CU16-3004

General information


Enrollment
18.11.2024 - 30.11.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
02.09.2024 - 31.12.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
2 ECTS
Mode of delivery
On-campus and online
Institution
LAB University of Applied Sciences, Verkkokampus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 500
No reservations found for implementation C-10126-AY00CU16-3004!

Location and time

Nonstop-kurssi on ajasta ja paikasta riippumaton. Mahdollisista yksittäisiin tehtäviin liittyvistä määräajoista annetaan tarkempaa tietoa opintojakson Moodlessa.

Materials

Tiedot annetaan opintojakson Moodle-alustalla.

Evaluation methods and criteria

Arviointi tapahtuu kurssitehtävien palautusten perusteella. Tehtävistä arvioidaan asteikolla hyväksytty/hylätty. Kaikki kurssin tehtävät tulee olla hyväksytysti suoritettuja, jotta opiskelija voi saada koko opintojaksosta arvosanan. Arvioinnit tulevat Peppiin palautuskuukautta seuraavan kuukauden puoliväliin mennessä.

Content scheduling

Opiskelija osaa hahmottaa yrittäjyyttä uravaihtoehtona. Yrittäjyyden edellytykset ja vaatimukset. Omien yrittäjäominaisuuksien testaaminen ja analysointi. Yrityksen perustamiseen liittyvät edellytykset: Innovaatio (yritysidea) ja sen kehittäminen toimivaksi liikeideaksi. Yrityksen käytännön toteutuksen suunnittelu, kuten - tunnettuuden lisääminen markkinoinnin avulla - sopivan juridisen muodon valinta - riskien tunnistaminen ja niiden hallinta - kestävän kannattavuuden edellytykset - käytännön perustamistoimet.

Teaching methods

Opintojakso toteutetaan nonstop-periaatteella. Kurssin voi aloittaa milloin tahansa ja se suoritetaan itseopiskeluna. Kaikki opintojakson materiaalit ja tehtävät löytyvät kurssin Moodle-alustalta. ***HUOM!*** LABin Liiketoimintayksikön opiskelijat eivät voi ottaa tätä opintojaksoa!! Heidän opintoihinsa sisältyy vastaava laajempi, pakollinen opintojakso. ********

Further information

Kurssi sopii kaikille riippumatta edeltävistä opinnoista ja suorituksesta. ***HUOM!*** LABin Liiketoimintayksikön opiskelijat eivät voi ottaa tätä opintojaksoa!! Heidän opintoihinsa sisältyy vastaava laajempi, pakollinen opintojakso. *****

Evaluation scale

Approved/Failed

Go back to top of page