Skip to main content

Tastings of the Finnish Culture (5 ECTS)

Code: C-10056-FIN012AS2A-3003

General information


Enrollment
02.06.2025 - 01.05.2026
Enrollment is ongoing
Enroll to the implementation in OMA
Timing
18.08.2025 - 15.05.2026
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 ECTS
Mode of delivery
On-campus and online
Institution
Haaga-Helia University of Applied Sciences, Pasilan toimipiste
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 10
No reservations found for implementation C-10056-FIN012AS2A-3003!

Materials

Osio 1, suomalainen nykykirjallisuus. Lue kaksi romaania (yksi kummastakin ryhmästä) ja suorita tehtävä Moodlessa. Ryhmä A Pajtim Statovci: Bolla Saara Turunen: Järjettömiä asioita Olli Jalonen: Taivaanpallo Pirkko Saisio: Passio Ryhmä B Antti Holma: Kaikki elämästä(ni) Anni Kytömäki: Margarita Jukka Viikilä: Akvarelleja Engelin kaupungista Anna Soudakova: Mitä männyt näkevät Muu materiaali on Moodlessa.

Exam schedules

Opintojaksolla on oppimistehtäviä, jotka opiskelija aikatauluttaa itselleen sopivasti. Osioiden 1 - 3 pitää olla tehtynä viimeistään1.5.2026, osio 4 viimeistään 15.5.2026. Tehtäviä arvioidaan sitä mukaa, kuin ne on palautettu. Koska opintojaksolla ei ole tenttejä, ei ole myöskään uusintamahdollisuuksia.

International connections

Opintojakso vahvistaa opiskelijoiden suomalaisen kulttuurin tuntemusta ja rohkaisee tunnistamaan sen hyviä ja huonoja puolia myös verrattuna muihin kulttuureihin.

Student workload

Osio 1, suomalainen nykykirjallisuus. Lue kaksi romaania (yksi kummastakin ryhmästä) ja suorita kumpaankin liittyvä tehtävä Moodlessa. Ryhmä A Pajtim Statovci: Bolla Saara Turunen: Järjettömiä asioita Olli Jalonen: Taivaanpallo Pirkko Saisio: Passio Ryhmä B Antti Holma: Kaikki elämästä(ni) Anni Kytömäki: Margarita Jukka Viikilä: Akvarelleja Engelin kaupungista Anna Soudakova: Mitä männyt näkevät Osio 2, suomalainen esittävä taide: teatteriesityksen tai elokuvan katselu. Tarkemmat ohjeet Moodlessa. Osio 3, suomalainen historia ja nykypäivä: käynti museossa sekä käynnin raportointi ja analysointi. Tarkemmat ohjeet Moodlessa. Osio 4, oppimispäiväkirja: oman kulttuurisuhteen pohtiminen kurssin keston ajan, kokemuksien reflektointi. Tarkemmat ohjeet Moodlessa.

Content scheduling

Opintojakso alkaa 18.8.2025 ja päättyy 15.5.2026.

Teaching methods

Toteutus on täysin virtuaalinen, ja kaikki opiskelija suorittaa kaikki tehtävät itsenäisesti Moodlessa.

Further information

Kaikki osiot arvioidaan asteikolla 0 - 5. Osioiden osuus arvosanasta: Suomalainen nykykirjallisuus 15 % + 15 % = 30 % Suomalainen esittävä taide 20 % Suomalainen historia ja nykypäivä 20 % Oppimispäiväkirja 30 % Kaikki osiot on suoritettava hyväksytysti. Tekoälyn käyttö ei ole sallittua, sillä opintojakson tehtävät perustuvat omiin tulkintoihin ja kokemuksiin.

Evaluation scale

H-5

Methods of completion

Virtuaalinen, itsenäinen suorittaminen. Osioiden ohjeet Moodlessa.

Methods of completion

Sukella suomalaiseen kulttuuriin! Opintojakso sopii sekä niille, joiden äidinkieli on suomi, että niille, jotka ovat opetelleet suomen vieraana kielenä ja päässeet jo edistyneiden tasolle (vähintään B2). Kurssilla luetaan suomalaisia romaaneja ja vieraillaan teatterissa, elokuvissa tai museossa.

Go back to top of page