Työelämän espanja 1 (5 op)
Toteutuksen tunnus: C-02629-R0096-3015
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 20.05.2024 - 30.08.2024
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 09.09.2024 - 09.11.2024
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähi- ja etäopetus
- Korkeakoulu
- Laurea-ammattikorkeakoulu, Laurea Verkkokampus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 25
- Opintojakso
- C-02629-R0096
Arviointikriteerit
.
Aika ja paikka
Opintojakson oppimisalustana Canvas. Ei virtuaali-istuntoja. Opintojakso alkaa 9.9.20204 ja päättyy 11.11.2024 Opintojakso on suoritettava annetussa aikataulussa.
Oppimateriaalit
Kaikki opintomateriaali löytyy Canvasista.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Toteutusaika Tehtävien palautuspäivät nähtävissä opintojakson aikataulussa (Horario, en Canvas) Lopputentti viikolla 45 (tentti avoinna koko viikon suoritusta varten).
Kansainvälisyys
Opintojaksolla tutustutaan Espanjaan valtiona ja espanjalaiseen yritysmaailmaan/työelämään, fokuksessa liike-elämä.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Ei valinnaisia suoritustapoja.
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Opintojakso arvioidaan asteikolla Hyväksytty/hylätty. HUOM! Jos haluat numeroarvioinnin (1 - 5), se on mahdollista. Tarve numeeriseen arviointiin on ilmoitettava opettajalle heti opintojakson alussa. Opintojakson puolivälissä tai lopussa arviointiasteikkoa ei enää voi vaihtaa hyväksytty/hylätty -arvioinnista numeeriseen. Yksityiskohtaiset arviointitiedot löytyvät Canvasista. Hyväksytty arvosana on mahdollista korottaa yhden kerran opettajan kanssa sovittavana ajankohtana. Korotusyritys voi kohdistua niihin opintojakson osiin, joista muodostuu opintojakson arvosana, mutta ei kuitenkaan pari- tai ryhmätöihin.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
5 op, joka vastaa n. 130 työtuntia. Opiskelin käyttämä aika opintojakson suorittamiseen riippuu luonnollisesti lähtötasosta, olemassa olevasta osaamisesta.
Sisällön jaksotus
Tämä opintojakso koostuu kuudesta moduulista. Keskeiset aiheet: 1. Espanjan maa- ja taloustietoja, 2. yleistä työelämästä, ulkoistaminen, 3. yritysorganisaatio, tehtävänimikkeet 4. tunnettu espanjalainen tuotemerkki (Zara), 5. työkokous 6. etätyö, toivetyö. Opintojakso on liiketalouspainottunut, mutta sopii muidenkin alojen opiskelijoille! Runsaasti työelämään liittyviä teemoja ja sanastoa. Kielioppia: imperfekti ja preteriti (pretérito imperfecto ja pretérito indefinido), futuuri ja konditionaali.
Opetusmenetelmät
Opintojakso toteutetaan kokonaan verkossa, oppimisalustana Canvas. Linkki Canvasin työtilaan lähetetään osallistujille syyskuun alussa. Intensiivinen toteutus ajalla 9.9. - 9.11.2024 Lähes joka viikko on tehtävävastauspalautuksia annetun aikataulun (Canvasissa) mukaisesti. Opintojakso on tarkoitus suorittaa ko. aikataulussa, kyseessä ei ole ns. non stop -kurssi. Ei virtuaali-istuntoja. Ohjausviestejä viikottain, Canvasin ilmoituksia seurattava aktiivisesti. HUOM! Jos et ole palauttanut opintojakson ensimmäistä tehtävää (esittäytymisessee) määräpäivään ja -aikaan mennessä (ma 16.9.. klo ), katsotaan sinun luopuneen opintopaikasta tällä opintojaksolla. Sinulla tulee olla käytössä tietokone mikrofoneineen ja kameroineen sekä mieluiten erillinen hiiri. Kamera tarvitaan suullisen esityksen tekoon. Opinnon toteutukseen voi kuulua suullisia esityksiä ja nauhoituksia, joissa opettaja voi vaatia, että opiskelijan kasvot näkyvät kameran välityksellä, jotta opiskelija voidaan tunnistaa ja suoritus kirjata oikealle henkilölle. https://www.laurea.fi/koulutus/uudelle-opiskelijalle/verkko-opiskelun-pelisaannot/ Opintojakson sisältö ja tarkempi aikataulu (sisältäen tehtäväpalautusten määräpäivät) ovat nähtävissä Canvas-työtilassa, joka aukeaa viimeistään yksi viikko ennen opintojakson alkua. Lopputentti pidetään Canvasissa Proctorio-valvottuna. Proctorio on valvontatyökalu, joka pitää ladata itse sille koneelle, jolla lopputentin aikoo tehdä. Yksityiskohtaisemmat ohjeet ja tiedot saat opintojaksolla (tulevat löytymään Canvasista).
Lisätietoja opiskelijoille
Edeltävät opinnot: espanjan kielen perusteet 1 ja 2 TAI muutama espanjan kurssi lukiossa tai muussa oppilaitoksessa. Jos olet kirjoittanut espanjan yo-kokeen, valitse Työelämän espanjaa 2 R0097. Jos olet epävarma tasostasi, ota yhteys opettajaan (virpi.castren@laurea.fi) Suoritusjärjestys: Työelämän espanjaa 1 ENSIN, tämä jälkeen Työelämän espanjaa 2. Ei yhtä aikaa. Tämän opintojakson jälkeen on mahdollista jatkaa työelämän espanjan opiskelua Työelämän espanjaa 2 -opintojaksolla, joka toteutetaan keväällä 2025.
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty