Cloud Services in Modern Information and Teamwork (5 ECTS)
Code: C-02471-YY00CG21-3013
General information
- Enrollment
-
12.08.2024 - 30.06.2025
Enrollment is ongoing
Enroll to the implementation in OMA
- Timing
-
09.09.2024 - 31.08.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 ECTS
- Institution
- Oulu University of Applied Sciences, Linnanmaan kampus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 500
- Course
- C-02471-YY00CG21
Assessment criteria
Hyväksytyn arviointikriteerit (numerointi vastaa osaamistavoitteita): 1. Opiskelija hallitsee pilvipalveluiden keskeiset käsitteet. 2. Opiskelija osaa käyttää pilvipalveluiden sovelluksia sekä antaa konkreettisia esimerkkejä niiden käytöstä. 3. Opiskelija pystyy esittämään, mihin palvelujen sovelluksia käytetään tieto- ja tiimityössä. 4. Opiskelija valitsee kehittämishaasteen, jonka ratkaisee hyödyntämällä pilvipalvelun sovelluksia. Opiskelija osaa perustella tekemänsä valinnat ja ratkaisut. AMK- ja YAMK-opiskelijoiden tehtävät eriytyvät opintojaksolla. Kehittämishaaste on valittavissa AMK- tai YAMK-tasoisena ja arviointikriteerit määräytyvät tämän valinnan perusteella. Arvioinnin perustana on oppimistehtävien tekeminen ohjeiden mukaan. Tarkemmat ohjeet Moodlessa.
Location and time
Opintojakso toteutetaan verkko-opintoina Oamkin Moodlessa. Kyseessä on non-stop verkko-opintojakso.
Materials
-
Employer connections
Opintojakson johdanto-osassa on mukana työelämän asiantuntijoita.
Exam schedules
Opintojaksolla ei pidetä tenttiä. Opintojakson hyväksyminen edellyttää oppimistehtävien tekemistä ohjeiden mukaan. Ohjeet Moodlessa.
Completion alternatives
Toteutuksella ei ole valinnaisia suoritustapoja, mutta Moodlessa on tarjolla valinnaisia oppimistehtäviä suorittaa opintojakso. AMK- ja YAMK-opiskelijoiden tehtävät eriytyvät opintojaksolla. Kehittämishaaste on valittavissa AMK- tai YAMK-tasoisena ja arviointikriteerit määräytyvät tämän valinnan perusteella.
Evaluation methods and criteria
Arvioinnin perustana on oppimistehtävien tekeminen ohjeiden mukaan. Tarkemmat ohjeet Moodlessa. AMK- ja YAMK-opiskelijoiden tehtävät eriytyvät opintojaksolla. Kehittämishaaste on valittavissa AMK- tai YAMK-tasoisena ja arviointikriteerit määräytyvät tämän valinnan perusteella.
Student workload
Työskentely tapahtuu Moodlessa, annetun aikatauluehdotuksen mukaisesti. Osallistuja voi myös suunnitella itselle sopivan aikataulun ja edetä omaan tahtiin.
Teaching methods
Kyseessä on non-stop verkko-opintojakso. Non-stop tarkoittaa, että voit aloittaa opintojakson milloin tahansa, voit tehdä opinnot milloin tahansa ja opiskelu perustuu itsenäisiin tehtäviin. Voit suunnitella itselle sopivan aikataulun ja edetä omaan tahtiin. Opiskelu etenee Moodlessa, mutta työskentely tapahtuu pilvipalveluita hyödyntämällä. Tarkemmat ohjeet ja tiedot löytyvät Moodle-alustalta.
Further information
-
Evaluation scale
Approved/Failed
Methods of completion
-
Methods of completion
-