Stock Investment (3 ECTS)
Code: C-02471-K1098LI-3023
General information
- Enrollment
- 01.02.2025 - 31.03.2025
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 02.09.2024 - 30.04.2025
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 3 ECTS
- Institution
- Oulu University of Applied Sciences, Opintojakson arviointi toteutetaan neljä kertaa vuodessa. Opintojakso on auki syyslukukaudella 1.9. - 30.11. ja kevätlukukukaudella 1.2. - 30.4. Arviointipäivät syyslukukaudella ovat: 15.10., 15.12 ja kevätlukukaudella 15.3. ja 15.5. Arviointiaika opettajalla on kolme työviikkoa. Voit suunnitella ja aikatauluttaa oman opiskelusi arviointipäivämäärien mukaan. Aloitusinfosta tulee tallenne toteutuksen moodle -alustalle.
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 50
- Course
- C-02471-K1098LI
Learning outcomes
Students are able to operate on the stock market as investors and develop their expertise. They know the most central investment instruments and can estimate their profitability and risk. Students can use analyses in supporting investment decisions. They know how to search for information on investment and make use of this information in investing successfully.
Content
Basic terminology of stock market. Security trading. Market information and key ratios. Investment in different instruments, their returns and risks. Securities and taxation.
Prerequisites
No prerequisites needed.
Teaching methods
Opintojakso toteutetaan non-stop -periaatteella. Opiskelu on itsenäistä ja jokainen opiskelija etenee oman aikataulunsa mukaisesti. Opetus/oppiminen tapahtuu verkossa moodle-alustalla. Opintojakson alussa opiskelijan on hyvä katsoa tallenne ”Aloitusinfo”, jossa käydään läpi opintojakson toteutusta ja sisältöä . Opintojaksolla käsitellään alussa sijoittamisen perusasioita, joten pohjatietoja sijoittamisesta ei tarvita. Opintojakso koostuu seitsemästä moduulista, joista kaikista on muun materiaalin lisäksi tallenne alustalla. Kyseessä on virtuaaliopintojakso, joten opiskelijan oma aktiivisuus korostuu. Opiskelija tekee tentin lisäksi yhden pakollisen oppimistehtävän sekä moduulikohtaisia vapaaehtoisia oppimistehtäviä (7kpl). Opintojakson materiaali on pääasiassa moodlessa, jonka lisäksi oheislukemisena Pörssisäätiön ja Nasdaqin julkaisuja. Omaehtoinen tiedonhaku on tärkeää. Opiskelija voi edetä opintojaksolla omaa tahtia.
Location and time
Opintojakson arviointi toteutetaan neljä kertaa vuodessa. Opintojakso on auki syyslukukaudella 1.9. - 30.11. ja kevätlukukukaudella 1.2. - 30.4. Arviointipäivät syyslukukaudella ovat: 15.10., 15.12 ja kevätlukukaudella 15.3. ja 15.5. Arviointiaika opettajalla on kolme työviikkoa. Voit suunnitella ja aikatauluttaa oman opiskelusi arviointipäivämäärien mukaan. Aloitusinfosta tulee tallenne toteutuksen moodle -alustalle.
Learning materials and recommended literature
Oppimisalustan luentomateriaali ja nauhoitteet Moodlessa. Nasdaqin julkaisu Opi osakkeet 13.painos, 2021. Pörssisäätiön ( http://www.porssisaatio.fi ) julkaisut: 1. Osakeopas 2017 3. Sijoittajan vero-opas 2022
Exam dates and retake possibilities
Tentti on moodle -alustalla. Tentissä käytetään safebrowser-toimintoa. Jokainen voi tehdä tentin omaan tahtiin. Tentin tekemiseen aikaa on 45 minuuttia. Uusintatentistä on sovittava opettajan (topi.haapasalo@oamk.fi) kanssa. .
Student workload
Itsenäistä opiskelua 81 h
Content scheduling
Opintojakson sisältö/moduulit on seuraava: 1. Mihin osakkeita tarvitaan? 2. Kaupankäynti 3. Markkinainformaatiosta ja tunnusluvuista 4. Tuotto ja riski 5. Teknisestä analyysistä 6. Johdannaisista, joukkolainoista ja vakuutussäästämisestä 7. Osakkeiden ja rahasto-osuuksien verotus
Assessment methods and criteria
Tentti on moodle-tentti. Tentin maksimipistemäärä 30, hyväksytty suoritus edellyttää 14 pistettä. Lisäksi moodle-alustalla on yksi pakollinen oppimistehtäviä ja vapaaehtoisia oppimistehtäviä. Vapaaehtoisista tehtävistä opiskelija voi saada maksimissaan 3,5 lisäpisteitä tenttiin. Opintojakson hyväksytysti suorittaminen edellyttää sekä pakollisen oppimistehtävien että tentin hyväksytysti suorittamista.
Evaluation scale
0-5