Siirry suoraan sisältöön

Muotoiluviestintä (5 op)

Toteutuksen tunnus: KX00EG15-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.08.2025 - 30.09.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
Ajoitus
24.08.2025 - 02.10.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Media, muotoilu ja konservointi
Toimipiste
Hämeentie 135 D
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Muotoilun tutkinto-ohjelma
Opettajat
kulu virtuaali::muotoilu
Timo Raatikainen
Vastuuopettaja
Annaleena Lahtinen
Ryhmät
KXE25S1SA
Sisustusarkkitehtuuri
Opintojakso
KX00EG15
Toteutukselle KX00EG15-3006 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Opiskelija osaa ilmaista esitystekniikan avulla ajatuksiaan, kehittämällä luonnostelu- ja piirustustaitoaan, havainnointikykyään, mielikuvistaan ja sommittelutaitoaan. Opiskelija oppii perspektiiviopin perusteet. Opiskelija osaa soveltaa piirtämisessä käytettäviä materiaaleja ja välineitä.
Opiskelija osaa tuottaa käsivaraisia piirustuksia, joiden avulla hän voi ilmaista ajatuksiaan ja kommunikoida suunnitelmistaan. Opiskelija osaa perspektiiviopin perusteet. Opiskelija osaa käyttää tietokonetta tai kosketusnäytöllistä tablettia digitaalisena luonnoslehtiönä. Opiskelija osaa oppimiensa työkalujen kautta kehittää luonnostelu- ja piirustustaitojaan. Opiskelija osaa käyttää tietokonettaan tekstinkäsittelyssä, taulukkolaskennassa ja digitaalisen esityksen tekemisessä. Hän osaa käyttää monipuolisesti pilvipalveluja erilaisten harjoitustöiden tekemiseksi.

Sisältö

- Luonnostelu- ja esitystekniikat
- Marker-tussien, pastelli- ja värikynien käyttö
- Viivan käyttö ja muodon hahmottaminen
- Kahden tai useamman pakopisteen perspektiivipiirustukset
- Digitaalinen luonnostelu
- Office-ohjelmat ja pilvipalvelut

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija on saavuttanut opintojakson tavoitteet osittain. Opiskelija osaa ilmaista opittujen esitystekniikan työkalujen avulla ajatuksiaan ja kommunikoida suunnitelmistaan. Opiskelija tuntee jonkin verran digitaalisen luonnostelun metodeja. Opiskelija tunnistaa tekstinkäsittelyn ja taulukkolaskennan hyödyt ja osaa käyttää niiden tekemiseen tarkoitettuja ohjelmia. Hän pystyy tuottamaan digitaalisen esityksen ja tuntee pilvipalvelujen käyttömahdollisuudet harjoitustöiden tekemisessä. Hän on suorittanut tehtävät hyväksytysti.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija on saavuttanut hyvin opintojakson tavoitteet. Opiskelija osaa tuottaa sellaisia perspektiivipiirustuksia, joiden avulla hän voi ilmaista ajatuksiaan ja kommunikoida suunnitelmistaan. Opiskelija osaa soveltaa piirtämisessä käytettäviä materiaaleja ja välineitä. Opiskelija hallitsee digitaalisen luonnostelun työkalut. Opiskelija osaa käyttää sujuvasti tekstinkäsittely- ja taulukkolaskennassa käytettyjä ohjelmia. Hän hallitsee digitaalisen esityksen tekemisen ja osaa käyttää monipuolisesti pilvipalveluja erilaisten harjoitustöiden tekemiseksi. Hän on suorittanut opintojakson tehtävät hyväksytysti ja on osannut soveltaa opittuja asioita niiden suorittamisessa.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija on saavuttanut erinomaisesti opintojakson tavoitteet. Opiskelija osaa tuottaa taitavasti perspektiivipiirustuksia, joiden avulla hän voi ilmaista ajatuksiaan ja kommunikoida suunnitelmistaan. Opiskelija hallitsee erinomaisesti piirtämisessä käytettäviä materiaaleja ja välineitä. Opiskelija osaa käyttää luovasti ja tarkoituksenmukaisesti tietokonetta tai kosketusnäytöllistä tablettia digitaalisena luonnoslehtiönä. Opiskelija osaa oppimiensa työkalujen kautta kehittää luonnostelu- ja piirustustaitojaan. Opiskelija osaa käyttää erinomaisesti tietokonettaan tekstinkäsittelyssä, taulukkolaskennassa ja digitaalisen esityksen tekemisessä. Hän osaa käyttää monipuolisesti pilvipalveluja erilaisten harjoitustöiden tekemiseksi. Hän on suorittanut opintojakson tehtävät soveltaen opittua erityisen ansiokkaasti.

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Opiskelija on saavuttanut opintojakson tavoitteet osittain. Opiskelija osaa ilmaista opittujen esitystekniikan työkalujen avulla ajatuksiaan ja kommunikoida suunnitelmistaan. Opiskelija tuntee jonkin verran digitaalisen luonnostelun metodeja. Opiskelija tunnistaa tekstinkäsittelyn ja taulukkolaskennan hyödyt ja osaa käyttää niiden tekemiseen tarkoitettuja ohjelmia. Hän pystyy tuottamaan digitaalisen esityksen ja tuntee pilvipalvelujen käyttömahdollisuudet harjoitustöiden tekemisessä. Hän on suorittanut tehtävät hyväksytysti.

Siirry alkuun