Skip to main content

Planning of the Thesis Work (5 cr)

Code: XX00EL75-3042

General information


Enrollment
06.05.2024 - 19.05.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
12.08.2024 - 31.12.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
On-campus
Unit
(2019-2024) School of Wellbeing
Campus
Myllypurontie 1
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Occupational Therapy
Teachers
Annariika Anundi
Teacher in charge
Annariika Anundi
Course
XX00EL75
No reservations found for implementation XX00EL75-3042!

Objective

The student will be able to
• identify questions and needs for development in their professional field and working life and plan solutions to them in accordance with the principles of sustainable development
• use reliable information from various sources to base and frame their work
• apply their professional knowledge and appropriate methods and working methods in their development work.

Content

• Familiarisation with the thesis process
• Contractual and permitting practices
• Familiarisation with the environment and planning of cooperation with working life
• Identifying the need for development
• Source-critical information gathering in Finnish and English
• Choice of working methods and methodologies
• Specifying the topic
• Drawing up and presenting a development plan

Location and time

Etäyhteyksin tai muuten sovitusti.

Prosessi on yhden lukukauden mittainen

Materials

Toimintaterapia-alan tutkimus- ja kirjallisuuslähteet.
Tutkimustyön tutkimus- ja kirjallisuuslähteet.

Teaching methods

Opiskelija, joka on jo tehnyt ylemmän tai alemman korkeakoulutason opinnäytetyön (esim. Pro gradu, AMK-opinnäytetyö, YAMK-työ) voi hakeutua tälle opintojaksolle toimintaterapian tutkinnossa. AHOT hakemuksen perusteena olevan työn tulee olla alle 10 vuotta vanha (tutkintosääntö).

Jos tekemäsi opinnäytetyö täyttää yllämainitut ehdot, olet keskustellut opinnäytetyön AHOToinnista tutor-opettajasi kanssa, tutustunut AHOT-opinnäytetyöhön liittyviin ohjeisiin ja olet valmis sitoutumaan AHOT-opinnäytetyöprosessiin, voit tehdä AHOT-opinnäytetyöhön liittyvät hakemuksen eAHOT-järjestelmään:
1) Opiskelija tekee AHOT-hakemuksen seuraaville jaksoille
a. Opinnäytetyön suunnittelu (AHOT)
b. Opinnäytetyön raportointi ja julkistaminen (AHOT)
c. Opinnäytetyön toteutus (AHOT)
2) Osoittaa hakemuksessaan aikaisemman osaamisensa pohjautuen toimintaterapian tutkinnon opinnäytetyön tavoitteisiin ja sisältöihin
3) Liittää hakemukseen tarvittavat todistukset ja dokumentit huolellisesti niin, että ne on selkeitä
4) Liittää mukaan reflektoivan esseen (ohje toimintaterapian opinnäytetyön Moodle-työtilassa)-
AHOT hakemukset osoitetaan ohjaavalle opettajalle (Annariika Anundi) eAHOT-järjestelmässä. Vasta kun AHOT-hakemus on hyväksytty, opiskelija hyväksytään opintojaksolle.

Opiskelija etsii itselleen toimintaterapia-alaan liittyvän yhteistyökumppanin, jonka kanssa hän sopii kirjallisuuskatsauksen tavoitteista ja teemoista. Aiheen tulee liittyä keskeisesti toimintaterapia-alaan ja kytkeytyä erittäin vahvasti toimintaterapia-alan kehittämiseen. Kun yhteistyökumppani on sovittu, tekee opiskelija alustavan suunnitelman kirjallisuuskatsauksen menetelmistä (ns. ideapaperi tutkimussuunnitelmasta), jossa hän esittelee katsauksen keskeiset aiheen, käsitteet, tavoitteet, tarkoituksen ja menetelmät (painotus menetelmissä!). Opettaja hyväksyy alustavan ideapaperin, minkä jälkeen opiskelija voi jatkaa katsauksen tekoa.
tekee itsenäisesti osaamisen näyttöön tarvittavan kirjallisuuskatsauksen systemaattisella tiedonhaulla.
Opintojakso toteutuu syksyllä 2024 - AHOT-opinnäytetyö tulee saada hyväksytysti valmiiksi tämän lukukauden aikana. Jos työ ei valmistu, opiskelijan tulee aloittaa AHOT-opinnäytetyön tekeminen uudelleen, uudella aiheella, toisena lukukautena. Jos AHOT-opinnnäytetyö hylätään, tulee opiskelijan aloittaa työ uudelleen, uudella aiheella, toisella lukukaudella.
Yhteinen orientaatio toteutuu AHOT-opinnäyteytöstä vastaavan opettajan toimesta lukukauden alussa. Esitykset ja orientaatio etänä 14.8.2024 klo 9-10.30. Esitykset (etä) 20.11 klo 9-10 (esityksen kesto 15min/esitys) ja kypsyysnäyte (EXAM Metropolia) 21.11.2024 EXAM-tenttitilojen aukioloaikojen puitteissa.
AHOT-opinnäytetyöprosessia ei voi tehdä ennenkuin 4 ensimmäistä lukukautta suoritettu hyväksytysti. AHOT opparilla osoitetaan toimintaterapian alan ammatillisen harkinnan ja asiantuntijuuden kasvu ja taso. Tämän vuoksi perusopinnot tulee olla suoritettu.

Prosessi tulee suorittaa määrätyssä ajassa, AHOT -opinnäytetyötä ei voi venyttää yli yhden lukukauden. Mikäli osaamisen näytön kirjallisuuskatsaus ei valmistu tai se ei ole hyväksytty, tulee opiskelijan ilmoittautua seuraavalle toteutukselle ja aloittaa alusta.
Ahot-opinnäytetyö tehdään yksilötyönä.

Itsenäistä työskentelyä, ei sisällä opettajan ohjausta (ahot: osaamisen osoittaminen).
Osaamisen näyttö arvioidaan hyväksytty/hylätty asteikolla. Arvioinnista ei laadita erillistä lausuntoa tekijälle.

Employer connections

Aihe yhteistyökumppanilta, joka toimintaterapia-alaan vahvasti liittyvä

Exam schedules

Jos AHOT-opinnäytetyö ei valmistu tai se hylätään, tulee työ tehdä uudelleen, uutena ajankohtana, uudella aiheella.

Completion alternatives

Tavanomainen opinnäytetyö.

Further information

Toimintaterapian opinnäytetyö Moodle: https://moodle.metropolia.fi/course/view.php?id=2309 (erit. AHOT-välilehti!)

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Assessment criteria, satisfactory (1)

See the attachment "Framework for evaluation: Final project (Bachelor's)"

Assessment criteria, good (3)

See the attachment "Framework for evaluation: Final project (Bachelor's)"

Assessment criteria, excellent (5)

See the attachment "Framework for evaluation: Final project (Bachelor's)"

Assessment criteria, approved/failed

See the attachment "Framework for evaluation: Final project (Bachelor's)"

Assessment methods and criteria

Hyv./hyl.
Arvioinnista ei saa palautetta tai lausuntoa.

Qualifications

Competence in research and development methods in accordance with the curriculum.

Go back to top of page