Siirry suoraan sisältöön

Opinnäytetyön suunnittelu (AHOT) (5 op)

Toteutuksen tunnus: XX00EL75-3042

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
06.05.2024 - 19.05.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
12.08.2024 - 31.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
(2019-2024) Hyvinvointi
Toimipiste
Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Toimintaterapian tutkinto-ohjelma
Opettajat
Annariika Anundi
Vastuuopettaja
Annariika Anundi
Opintojakso
XX00EL75
Toteutukselle XX00EL75-3042 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Opiskelija osaa
• tunnistaa työelämän ja oman alansa kehittämistarpeita tai ongelmakohtia ja suunnitella niihin ratkaisuja kestävän kehityksen periaatteita noudattaen
• käyttää työnsä perustassa ja rajauksessa luotettavaa tietoa eri lähteistä
• soveltaa kehittämistyössään ammatillista osaamistaan sekä sopivia menetelmiä ja työtapoja

Sisältö

• opinnäytetyöprosessiin perehtyminen
• sopimus- ja lupakäytännöt
• toimintaympäristöön perehtyminen ja työelämäyhteistyön suunnittelu
• kehittämistarpeen tunnistaminen
• lähdekriittinen tiedonhankinta suomeksi ja englanniksi
• työtapojen ja menetelmien valinta
• aiheen täsmennys
• kehittämistyön suunnitelman laatiminen ja esittäminen

Aika ja paikka

Etäyhteyksin tai muuten sovitusti.

Prosessi on yhden lukukauden mittainen

Oppimateriaalit

Toimintaterapia-alan tutkimus- ja kirjallisuuslähteet.
Tutkimustyön tutkimus- ja kirjallisuuslähteet.

Opetusmenetelmät

Opiskelija, joka on jo tehnyt ylemmän tai alemman korkeakoulutason opinnäytetyön (esim. Pro gradu, AMK-opinnäytetyö, YAMK-työ) voi hakeutua tälle opintojaksolle toimintaterapian tutkinnossa. AHOT hakemuksen perusteena olevan työn tulee olla alle 10 vuotta vanha (tutkintosääntö).

Jos tekemäsi opinnäytetyö täyttää yllämainitut ehdot, olet keskustellut opinnäytetyön AHOToinnista tutor-opettajasi kanssa, tutustunut AHOT-opinnäytetyöhön liittyviin ohjeisiin ja olet valmis sitoutumaan AHOT-opinnäytetyöprosessiin, voit tehdä AHOT-opinnäytetyöhön liittyvät hakemuksen eAHOT-järjestelmään:
1) Opiskelija tekee AHOT-hakemuksen seuraaville jaksoille
a. Opinnäytetyön suunnittelu (AHOT)
b. Opinnäytetyön raportointi ja julkistaminen (AHOT)
c. Opinnäytetyön toteutus (AHOT)
2) Osoittaa hakemuksessaan aikaisemman osaamisensa pohjautuen toimintaterapian tutkinnon opinnäytetyön tavoitteisiin ja sisältöihin
3) Liittää hakemukseen tarvittavat todistukset ja dokumentit huolellisesti niin, että ne on selkeitä
4) Liittää mukaan reflektoivan esseen (ohje toimintaterapian opinnäytetyön Moodle-työtilassa)-
AHOT hakemukset osoitetaan ohjaavalle opettajalle (Annariika Anundi) eAHOT-järjestelmässä. Vasta kun AHOT-hakemus on hyväksytty, opiskelija hyväksytään opintojaksolle.

Opiskelija etsii itselleen toimintaterapia-alaan liittyvän yhteistyökumppanin, jonka kanssa hän sopii kirjallisuuskatsauksen tavoitteista ja teemoista. Aiheen tulee liittyä keskeisesti toimintaterapia-alaan ja kytkeytyä erittäin vahvasti toimintaterapia-alan kehittämiseen. Kun yhteistyökumppani on sovittu, tekee opiskelija alustavan suunnitelman kirjallisuuskatsauksen menetelmistä (ns. ideapaperi tutkimussuunnitelmasta), jossa hän esittelee katsauksen keskeiset aiheen, käsitteet, tavoitteet, tarkoituksen ja menetelmät (painotus menetelmissä!). Opettaja hyväksyy alustavan ideapaperin, minkä jälkeen opiskelija voi jatkaa katsauksen tekoa.
tekee itsenäisesti osaamisen näyttöön tarvittavan kirjallisuuskatsauksen systemaattisella tiedonhaulla.
Opintojakso toteutuu syksyllä 2024 - AHOT-opinnäytetyö tulee saada hyväksytysti valmiiksi tämän lukukauden aikana. Jos työ ei valmistu, opiskelijan tulee aloittaa AHOT-opinnäytetyön tekeminen uudelleen, uudella aiheella, toisena lukukautena. Jos AHOT-opinnnäytetyö hylätään, tulee opiskelijan aloittaa työ uudelleen, uudella aiheella, toisella lukukaudella.
Yhteinen orientaatio toteutuu AHOT-opinnäyteytöstä vastaavan opettajan toimesta lukukauden alussa. Esitykset ja orientaatio etänä 14.8.2024 klo 9-10.30. Esitykset (etä) 20.11 klo 9-10 (esityksen kesto 15min/esitys) ja kypsyysnäyte (EXAM Metropolia) 21.11.2024 EXAM-tenttitilojen aukioloaikojen puitteissa.
AHOT-opinnäytetyöprosessia ei voi tehdä ennenkuin 4 ensimmäistä lukukautta suoritettu hyväksytysti. AHOT opparilla osoitetaan toimintaterapian alan ammatillisen harkinnan ja asiantuntijuuden kasvu ja taso. Tämän vuoksi perusopinnot tulee olla suoritettu.

Prosessi tulee suorittaa määrätyssä ajassa, AHOT -opinnäytetyötä ei voi venyttää yli yhden lukukauden. Mikäli osaamisen näytön kirjallisuuskatsaus ei valmistu tai se ei ole hyväksytty, tulee opiskelijan ilmoittautua seuraavalle toteutukselle ja aloittaa alusta.
Ahot-opinnäytetyö tehdään yksilötyönä.

Itsenäistä työskentelyä, ei sisällä opettajan ohjausta (ahot: osaamisen osoittaminen).
Osaamisen näyttö arvioidaan hyväksytty/hylätty asteikolla. Arvioinnista ei laadita erillistä lausuntoa tekijälle.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Aihe yhteistyökumppanilta, joka toimintaterapia-alaan vahvasti liittyvä

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Jos AHOT-opinnäytetyö ei valmistu tai se hylätään, tulee työ tehdä uudelleen, uutena ajankohtana, uudella aiheella.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Tavanomainen opinnäytetyö.

Lisätietoja opiskelijoille

Toimintaterapian opinnäytetyö Moodle: https://moodle.metropolia.fi/course/view.php?id=2309 (erit. AHOT-välilehti!)

Arviointiasteikko

Hyväksytty/Hylätty

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite opinnäytetyön arviointikehikko

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite opinnäytetyön arviointikehikko

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite opinnäytetyön arviointikehikko

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite opinnäytetyön arviointikehikko

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Hyv./hyl.
Arvioinnista ei saa palautetta tai lausuntoa.

Esitietovaatimukset

Opetussuunnitelman mukainen tutkimus- ja kehittämistyön osaaminen

Siirry alkuun