Skip to main content

Development of Nurse Expertise - Clinical Practice (15 ECTS)

Code: SX00BP70-3055

General information


Enrollment
01.11.2022 - 18.12.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
20.01.2023 - 12.05.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
15 ECTS
Mode of delivery
On-campus
Unit
(2019-2024) School of Health Care
Campus
Myllypurontie 1
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 60
Degree programmes
Nursing (in Finnish)
Teachers
Ulla Vaherkoski
Leena Hinkkanen
Teacher in charge
Ulla Vaherkoski
Course
SX00BP70

Implementation has 12 reservations. Total duration of reservations is 96 h 0 min.

Time Topic Location
Mon 01.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Tue 02.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Wed 03.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Thu 04.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Fri 05.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Sat 06.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Sun 07.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Mon 08.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Tue 09.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Wed 10.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Thu 11.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Fri 12.05.2023 time 08:00 - 16:00
(8 h 0 min)
Syventävä harjoittelu
Changes to reservations may be possible.

Objective

Students
- can apply the theoretical and clinical competence required by the clinical practice environment to the nursing care of clients/patients
- can maintain and promote the health of clients/patients and their significant others in a client-oriented way in nursing care.
- follow the ethical guidelines and principles of nursing
- work responsibly as members of work groups and work community.
- can assess their professional competence and develop it further.

Content

Clinical practice includes learning laboratory and simulation studies 2.5 ects

Materials

Työharjoiteluympäristöä koskeva ammatillinen kirjallisuus, joka annetaan teoriaopintojen yhteydessä.

Teaching methods

Laboraatio- ja/tai simulaatio-opetus teoriaopetuksen yhteydessä.
Työharjoittelu ohjattuna valitussa harjoitteluympäristössä.

Employer connections

Työharjoittelu ohjattuna valitussa perusterveydenhuollon harjoitteluympäristössä.
Opiskelija voi suorittaa mahdollisuuksien mukaan osan harjoittelusta HYMY-kylän kuntotiimin pilotointikokeilussa moniammatillisessa työryhmässä tai Lääketieteellise tiedekunnan kanssa tehtävässä yhteistyö opintojaksolla. Näistä tiedotetaan erikseen, kun saadaan vahvistus yhteistyökumppaneilta. Hankkeeseen ilmottaudutaan erikseen lehtori Ulla Vaherkoskelle, ulla,vaherkoski@metropolia.fi.

Exam schedules

-

International connections

-

Completion alternatives

Harjoittelun voi tehdä opinnollistettuna (palkallisena) tai AHOT:oida. AHOT:oitaessa harjoittelun, opiskelija osoittaa AHOT-hakemuksesa sairaanhoitajan sijaisuutena tehdyn työtodistuksen.

Student workload

Harjoittelu on 12,5 op ja kestää 8 viikkoa eli 320 tuntia. Harjoittelun aikana noudatetaan työyhteisön toimintatapoja, työvuoroja ja yleisiä periaatteita harjoitteluun liittyen. Näistä informoidaan tarkemmin Sairaanhoitajan asiantuntijan kehittäminen -teoriaopetuksen yhteydessä.

Content scheduling

Harjoittelu ajoittuu keväälle 2023 viikoilla 12-19 (20.3 - 12.5.2023. Harjoittelun tulee päättyä ennen valmistumispäivää. Harjoittelu voidaan merkitä etukäteen suoritetuksi, mikäli harjoittelu on sujunut odotetusti ja harjoittelun ohjaaja on yhdessä opettajan kanssa sitä mieltä, että harjoittelu sujuu loppuun odotetusti.

Further information

Harjoittelu on yhteensä 15 op, josta 2,5 op on laboraatio-/simulaatio-opetusta koululla. Laboraatiot/simulaatiot tulee olla suoritettu ennen harjoittelun alkamista ja niitä ei voi yksinään AHOT:oida. Yleisesti syventävän tason harjoittelua ei suositella AHOT:oitavaksi, mutta tutkintosäännön mukaan tämä on mahdollista. Opiskelija voi AHOT:oida joko pelkän 8 viikon harjoittelun (12,5 op) tai harjoittelun ja laboraatiot/simulaatiot yhteensä (15 op). Mikäli opiskelija AHOT:oi 12,5 op eli pelkän harjoittelun, tulee hänen tehdä sairaanhoitajan työtä noin 338 tuntia. Mikäli opiskelija haluaa AHOT:oida koko opintojakson (15 op) on se 405 tuntia. Työkokemuksen tulee vastata syventymisvaihtoehdon sisältöä.
Syventävää -harjoittelua ennen:
Syventävä harjoittelu perusterveydenhuollon toimintaympäristössä edellyttää hyväksyttyä hoitotyö perusterveydenhuollossa opintojaksoa ja että tähän kuuluvat lääkelaskut on hyväksytty.
Opiskelijan tulee perehtyä oppilaitoksen ja syventävien opintojen harjoitteluohjeisiin ja tulostaa itselleen harjoittelulomakkeet ennen harjoittelua.
Opiskelija vastaa siitä, että hän on perillä harjoittelun vaatimuksista ja ohjeista.
Opiskelijan tulee esitellä päivitetty jobiili CV:nsä sekä tavoitteensa työelämäohjaajalleen ensimmäisten harjoittelupäivien aikana.
Harjoittelunajankohdat eli päivät ja päivien kesto sovitaan harjoittelun työelämäohjaajan kanssa kirjallisesti käyttäen oppilaitoksen kaavaketta. Opiskelijan tulee noudattaa sovittuja ajankohtia. Harjoittelun tuntimäärä on 320 h.
Viimeistään harjoittelun ensimmäisen viikon päätyttyä opiskelija palauttaa työelämäohjaajan hyväksymät tavoittensa ohjaavalle opettajalle.
Opiskelija saa tavoitteista palautteen ja on velvollinen sitoutumaan harjoittelunsa tavoitteisiin.
Loppu/väliarviointi tehdään opiskelijan, työelämäohjaajan ja ohjaavan opettajan kontaktilla, etäyhteydellä tai tarvittaessa opettajan henkilökohtaisella käynnillä.
Harjoittelun päätyttyä opiskelija palauttaa harjoittelun lomakkeet asianmukaisesti täytettynä ohjaavalle opettajalle.

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Assessment criteria, satisfactory (1)

Evaluating competences evaluation criteria and expert is used.

Assessment criteria, approved/failed

Student
- uses professional knowledge base consistently
- searches for knowledge and justifies the use of sources
- justifies actions by means of evidence-based knowledge
- applies professional skills to different situations
- can act in a client-oriented way
- solves professional tasks and problems
- ensures safety and in accordance with the ethical principles of the field
- acts as an expert in multidisciplinary groups with people with diverse cultural backgrounds
- develops oneself

Assessment methods and criteria

8 viikon työharjoittelu itse valitussa harjoitteluympäristössä 100%
Laboraatiot (teorian yhteydessä) ja simulaatiot ennen harjoittelua 100%
Sairaanhoitajan asiantuntijuuden kehittäminen teoriaopinnot tulee olla suoritettuna ennen harjoitteluun lähtemistä.
Harjoittelutehtävä 100%

Go back to top of page