Skip to main content

Development of Expertice in Nursing Care -Clinical Practice (10 ECTS)

Code: SX00BP62-3014

General information


Enrollment
25.10.2021 - 07.11.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
07.02.2022 - 18.03.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
10 ECTS
Mode of delivery
On-campus
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 35
Degree programmes
Degree Programme in Emergency Care
No reservations found for implementation SX00BP62-3014!

Learning outcomes

Students
- can apply the theoretical and clinical competence required by the clinical practice environment to the nursing care of clients/patients
- can maintain and promote the health of clients/patients and their significant others in a client-oriented way in nursing care
- follow the ethical guidelines and principles of nursing
- work responsibly as members of work groups and work community.
- can assess their professional competence and develop it further.

Content

Clinical practice includes learning laboratory and simulation studies 2.5 ects

Teaching methods

Kyseessä on Ensihoitajakoulutuksen Päivystyspotilaan hoitotyön teoriaopintojaksoon kuuluva harjoittelu. Opiskelija valitsee ja varaa paikan Jobiilista päivystyshoitotyön näkökulmasta: päivystyspoliklinikka, ensiapu, tapaturma-asema, päivystysosasto, akuutti vastaanotto tms. Teho- tai valvontaosastot eivät sovellu harjoitteluympäristöksi, eikä sairaalan ulkopuolinen hoitotyö (ensihoito). Opiskelija voi varata Jobiilissa syventävän tason harjoittelupaikkoja, mikäli hänellä on suoritettuna muut perusharjoittelut (sisätaudit, kirurgia, mielenterveys, lapset ja/tai perustason ensihoito). Harjoittelun lisäksi tähän opintojaksoon kuuluu työpajaviikko (viikko 6), jonka aikana on koululla laboraatioita/simulaatioita (2,5 op).

Opiskelija voi hankkia harjoittelupaikan myös Jobiilin ulkopuolelta. Tällöin hänen tulee ilmoittaa paikasta Jobiili-koordinaattori Tiia Saastamoiselle.

Location and time

Kevään 2022 harjoittelu ajoittuu viikoille 7-11. Harjoittelun voi tehdä myös muuna ajankohtana. Ennen harjoitteluun lähtemistä tulee olla hyväksytysti suoritettuna Päivystyspotilaan hoitotyön opintojakson lääkelaskukoe sekä laboraatiot ja simulaatiot. Myös teoriaopinnot tulee olla suoritettuna, lukuunottamatta tenttiä.

Learning materials and recommended literature

Opiskelija perehtyy ennen harjoittelun alkamista yksikköä koskevaan kirjallisuuteen. Lisäksi hän on yhteydessä kyseiseen yksikköön ja tiedustelee kirjallisuutta ym. muuta materiaalia. Teoriaopintojaksolla käytetty kirjallisuus kuuluu myös harjoitteluun. Opiskelija tekee myös mahdolliset ennakkotehtävät, jotka harjoittelupaikka lähettää opiskelijalle ennen harjoittelun alkamista. Tehtävien tekemiseen käytettyä aikaa ei voi vähentää harjoittelun tunneista.

Opettajan laatimat tehtävät ja MATERIAALIT ovat Tekijänoikeuslain (404/61) mukaisia teoksia, joihin opettajalla on tekijänoikeus. Tehtäviä JA MATERIAALEJA ei saa käyttää muuten kuin omissa opinnoissaan. Niiden julkinen levittäminen on sallittua vain opettajan luvalla.

Alternative completion methods of implementation

Harjoittelun voi AHOT:oida Metroplia Ammattikorkeakoulun ohjeiden mukaisesti sairaanhoitajan työllä, joka on suoritettu päivystyshoitotyön yksikössä. Laboraatioita ja simulaatioita ei voi AHOT:oida. Jos opiskelija AHOT:oi harjoittelun, hän tekee omalle tutor-opettajalleen AHOT-hakemuksen, jonka liitteeksi tulee työtodistus (ei työsopimus) sairaanhoitajan työstä päivystyshoitotyön yksikössä, todistus tehdyistä tunneista (200 tuntia töitä) ja itsearviointi omasta päivystyshoitotyön osaamisesta, joka pohjautuu opintojakson tavoitteisiin. AHOT-päätös tulee näyttää opintojakson vastuuopettajalle ennen opintojakson alkua.

Harjoittelun voi myös opinnollistaa sairaanhoitajan työllä (palkallinen harjoittelu). Tällöin opiskelija tekee harjoittelun palkallisena sairaanhoitajan työnä päivystyshoitotyön ympäristössä. Palkallisena tehty harjoittelu noudattaa normaalin harjoittelun periaatteita (arvioinnit, opettajan ohjaus, kaavakkeet, mahdolliset tehtävät jne.).

Internship and working life connections

Harjoittelu opiskelijan itse valitsemassa yksikössä kevään 2022 aikana.

Exam dates and retake possibilities

-

International connections

Harjoittelun voi suorittaa KV-vaihdossa Metropolia Ammattikorkeakoulun ohjeiden mukaisesti. Opiskelija huolehtii vaihtoon liittyvistä asioita hyvissä ajoin kv-koordinaattorin (Katariina Alava) ja kv-yhdyshenkilön (Kirsti Hämäläinen) kanssa.

Student workload

Harjoittelun pituus on viisi viikkoa eli 200 tuntia. Harjoittelun aikana olevat mahdolliset kirjalliset tehtävät eivät vähennä harjoittelun tuntimäärää. Harjoitteluyksikkö voi halutessaan teettää opiskelijalla kirjallisia tehtäviä, jotka eivät vähennä harjoittelutuntimäärää. Harjoittelun ajalle osuvat pyhäpäivät eivät vähennä harjoittelun tuntimäärää. Harjoittelun tunteja ei voi myöskään korvata kirjallisella tehtävällä, vaan opiskelijan tulee suorittaa koko harjoittelu kliinisessä ympäristössä. Toteutukseen kuuluvat laboraatiot ja simulaatiot järjestetään koululla. Näihin varattu tuntimäärä on läsnäolo-opetuksena noin 20 tuntia. Näiden lisäksi opiskelija valmistautuu laboraatioihin ja simulaatioihin erillisten ohjeistusten mukaisesti siten, että yhteensä laboraatioihin ja simulaatioihin käytetty aika on noin 67 tuntia. Mikäli opiskelijalle tulee harjoittelun aikana sairauspoissaoloja, sovitaan niiden korvaamisesta yksilöllisesti harjoittelua ohjaavien opettajien kanssa.

Further information for students

Harjoittelun aikana opiskelija sitoutuu noudattamaan harjoitteluyksikön ohjeistuksia (esimerkiksi työaikojen suhteen KVTES). HUS:iin menevät opiskelijat perehtyvät HUS:n Opiskelijaohjauksen käsikirjaan (löytyy hus.fi -sivustolta). Laboraatio ja simulaatiotunneille pukeudutaan asianmukaisesti "työasuun" sekä noudatetaan aiemmin annettuja aseptiikan ohjeistuksia.

Assessment methods and criteria

Laboraatiot ja simulaatiot edellyttävät aktiivista ja pakollista osallistumista. Nämä tulee olla suoritettuna ennen harjoitteluun lähtemistä eikä niitä voi korvata harjoittelussa. Harjoittelu arvioidaan kokonasuutena hyväksytty/hylätty. HUS:n sairaaloissa noudatetaan HUS Opiskelijaohjauksen käsikirjaa, johon opiskelija perehtyy ennen harjoitteluun lähtemistä. Lisäksi opiskelija perehtyy Metropolia Ammattikorkeakoulun harjoittelua koskeviin ohjeistuksiin ennen harjoitteluun lähtemistä. Opiskelijalla tulee olla hyväksyty suoritus Päivystyspotilaan hoitotyön opintojakson lääkelaskukokeesta ennen harjoitteluun lähtemistä. Harjoittelu voidaan evätä, mikäli lääkelaskukoe on suorittamatta.

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Assessment criteria, satisfactory (1)

Evaluating competences evaluation criteria competent/intermediate and is used.

Assessment criteria, approved/failed

Evaluating competences evaluation criteria competent/intermediate and is used.

Go back to top of page