Opinnäytetyö (30 op)
Toteutuksen tunnus: XX00FB87-3049
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 05.05.2025 - 31.08.2025
-
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ilmoittaudu toteutukselle OMAssa
- Ajoitus
- 01.08.2025 - 31.12.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 30 op
- Virtuaaliosuus
- 30 op
- TKI-osuus
- 30 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Toimipiste
- Myllypurontie 1
- Opetuskielet
- englanti
- Paikat
- 0 - 30
- Koulutus
- Master’s Degree Programme in Development and Leadership of Nursing
- Opettajat
- Hanna Aho
- Kirsi Talman
- Anna-Kaisa Partanen
- Vastuuopettaja
- Anna-Kaisa Partanen
- Opintojakso
- XX00FB87
Toteutuksella on 4 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 11 t 0 min.
Aika | Aihe | Tila |
---|---|---|
To 04.09.2025 klo 09:00 - 11:00 (2 t 0 min) |
Master’s Thesis XX00FB87-3049 |
|
Pe 10.10.2025 klo 09:00 - 12:00 (3 t 0 min) |
Master’s Thesis XX00FB87-3049 |
|
Ti 04.11.2025 klo 09:00 - 12:00 (3 t 0 min) |
Master’s Thesis XX00FB87-3049 |
|
To 11.12.2025 klo 09:00 - 12:00 (3 t 0 min) |
Master’s Thesis XX00FB87-3049 |
Tavoitteet
Opiskelija osaa perustella, suunnitella, toteuttaa ja arvioida opinnäytetyönsä yhteistyössä työelämän kanssa. Opiskelija osaa soveltaa kriittisesti ja tuloksellisesti oman alansa tutkimus- ja asiantuntijatietoa sekä noudattaa hyvää tutkimusetiikkaa. Opiskelija osaa valita tarkoituksenmukaisia tutkimus- ja kehittämistoiminnan strategioita ja menetelmiä työelämän kehittämistarpeisiin vastaamiseksi ja ongelmien ratkaisemiseksi. Työssään opiskelija osaa toimia innovatiivisesti, aloitteellisesti ja osoittaa hyvää kehittämis- ja muutosjohtamiskykyä kestävän kehityksen periaatteita soveltaen. Opiskelija osaa tehdä perusteltuja valintoja opinnäytetyöprosessin eri vaiheissa. Opiskelija osaa toimia itsenäisesti alansa asiantuntijana, kehittäjänä ja uudistajana sekä osaa rakentaa yhteistyötä työelämän kanssa käytäntöä hyödyttävän tiedon tuottamiseksi ja toiminnan kehittämiseksi. Opiskelija osaa arvioida tutkimus- ja kehittämistyöprosessia ja sen aikaansaaman muutoksen yksilöllistä, yhteisöllistä ja yhteiskunnallista hyötyä Opiskelija osaa laatia kirjallisen opinnäytetyöraportin hyvän tutkimus- ja kehittämisraportoinnin mukaisesti ja osoittaa asiantuntijaviestinnän kykyä kansallisesti ja kansainvälisesti. Kypsyysnäytteessä opiskelija osoittaa itsenäisesti opinnäytetyönsä aihepiirin hyvää hallintaa ja osaamista viestiä asiantuntevasti sen tuloksista.
Sisältö
- aiheen valinta ja analyysi,
- tutkimus- tai kehittämissuunnitelman laatiminen,
- tutkimuslupa,
- sopimus tutkimuksellisesta kehittämistyöstä,
- tutkimus- tai kehittämisprosessin toteutus,
- opinnäytetyön raportointi sekä kypsyysnäyte.
Työmuodot
Opinnäytetyöseminaarit
Työpajat
Yksilöohjaus
Aika ja paikka
Syksy 2025
Thesis kick off .9.2025
Seminaarit ja työpajat: katso lukujärjestys
Workshops to support master thesis
11.12 at 10.00-11.30 How to construct a thesis plan (KAIKILLE PAKOLLINEN)
Data search (library): Mon 17.11. at 14-15.30 Zoom: https://metropolia.zoom.us/j/63787863854
Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö
Yhteistyö innovaatiokeskittymien ja työelämäkumppaneiden kanssa
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ei muuta tenttiä kuin kypsyysnäyte opinnäytetyöprosessin lopussa
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
810t opiskelija työtä
Sisällön jaksotus
Ideointi ja suunnittelu
Opinnäytetyön toteutus
Opinnäytetyön raportointi ja arviointi
Lisätietoja opiskelijoille
ilppi:
Palauttamalla verkkotentin tai verkkototeutuksen tehtävät opiskelija vakuuttaa osaamisen osoittamisensa perustuvan itsenäiseen tekemiseen ja eettiseen toimintaan. Vilppi voi johtaa jopa vuoden määräaikaiseen erottamiseen ammattikorkeakoulusta. Ammattikorkeakoululaki 932/2014, 38 §. Verkkototeutuksen itsenäisen osaamisen varmistamiseksi opettaja voi harkintansa mukaan edellyttää osaamisen osoittamista valvotuissa olosuhteissa tai suullisella tentillä. Opettaja tiedottaa osaamisen näyttötavasta opinnon alkaessa.
Teköäly:
Tällä opintojaksolla tekoälyn avulla voi ideoida ja tehdä luonnoksia. Lisäksi tekoälyä voi hyödyntää tekstin jäsentelyssä ja kieliasun tarkastamisessa mutta sitä ei ole sallittua käyttää korvaamaan itse tehtyä ajatus- ja vastausten kirjoitustyötä. Opiskelijan on kuvattava avoimesti ja läpinäkyvästi, miten ja missä kohdissa työtä hän on käyttänyt tekoälytyökaluja. Tarkempi ohjeistus tekoälyn käytöstä ja viittausohjeesta löytyy Opiskelijan työpöydältä (Oma) Opiskelijan opas > Ohjeet ja säännöt > Tekoälyn käyttö oppimistoiminnassa sekä opinnäytetyössä - Työohje opiskelijoille.
Opettajan materiaalit:
Opettajan ja luennoitsijan laatimat tehtävät ja materiaalit ovat Tekijänoikeuslain (404/61) mukaisia teoksia, joihin tekijällä on tekijänoikeus. Tehtäviä ja mateiaaleja ei saa käyttää muuten kuin omissa opinnoissaan. Niiden julkinen levittäminen on sallittua vain tekijän luvalla.
Opintojakso palaute:
Toteutuksesta kerätään opintojaksopalautetta, mikä on tärkeä osa opetuksen ja toiminnan kehittämistyötä. Palautetta antamalla sinulla on mahdollisuus vaikuttaa opintojaksojen sisältöön sekä opetuksen kehittämiseen. Palautteen avulla opettaja pystyy kehittämään omia toteutuksiaan ja opetusmenetelmiään myös muilla opintojaksoillaan. Rakentavan palautteen antaminen kehittää myös omia työelämätaitojasi. Opintojaksopalaute annetaan nimettömänä, eikä palautteen antajaa voida tunnistaa.
Ahot (Aiemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen):
Jos opiskelija saa ahot-päätöksenä pedagogisen ratkaisun, päätös toimitetaan ennen opintojakson alkua vastuuopettajalle.,Tutustu Metropolian AHOT-ohjeisiin OMAssa: https://opiskelija.oma.metropolia.fi/group/pakki/opiskelijan-opas/opinnot/opintojen-suunnittelu-ja-opinto-ohjaus/ahot/ahot-alakohtaiset-ohjeet#sote
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Opinnäytetyön kaikkien vaiheiden laadukas läpivienti, hyväksyttävä opinnäytetyön raportti ja artikkelimuotoisissa töissä myös viimeistelty ja opinnäytetyön ohjaajan hyväksymä versio artikkelikäsikirjoituksesta.
Opinnäytetyön arviointikriteerit: https://opiskelija.oma.metropolia.fi/delegate/desktop_web_content_attachment/attachment/8490363
Arviointiasteikko
0-5
Arviointikriteerit arvosanalle 1 tyydyttävä
Arviointikehikko löytyy opetussuunnitelman liitteenä (YAMK opinnäytetyö arviointikriteerit OPS2020).
Arviointikriteerit arvosanalle 3 hyvä
Arviointikehikko löytyy opetussuunnitelman liitteenä (YAMK opinnäytetyö arviointikriteerit OPS2020).
Arviointikriteerit arvosanalle 5 kiitettävä
Arviointikehikko löytyy opetussuunnitelman liitteenä (YAMK opinnäytetyö arviointikriteerit OPS2020).
Arviointikriteerit arvosanalle hyväksytty
Arviointikehikko löytyy opetussuunnitelman liitteenä (YAMK opinnäytetyö arviointikriteerit OPS2020).