Siirry suoraan sisältöön

Anatomia, fysiologia ja patofysiologia (avoin amk ja ristiinopiskelupalvelu) (5 op)

Toteutuksen tunnus: SX00DZ81-3097

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.12.2024 - 12.01.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
20.01.2025 - 30.04.2025
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Yksikkö
(2019-2024) Terveys
Toimipiste
Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 100
Opettajat
Niina Suni
Vastuuopettaja
Niina Suni
Ryhmät
TERVEYSLHAV25K
Lähihoitajasta sairaanhoitajaksi väylä
SXK25K2AV
Ensihoitaja (AMK), avoimen väylä
Opintojakso
SX00DZ81
Toteutukselle SX00DZ81-3097 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Opiskelija
- tietää kudosten perustyypit
- tunnistaa elimistön keskeiset tieteelliset termit
- hallitsee ihmiselimistön perusrakenteen ja toiminnan
- ymmärtää elimistön säätelytekijöiden periaatteet
- ymmärtää solutasolla sairauksien keskeistä etiologiaa sekä sairauksiin liittyviä muutoksia
- ymmärtää solutasolla paranemisen lainalaisuuksia
- tietää kasvainopin perusteet

Sisältö

- elimistön rakenne ja toiminta
- elimistön keskeiset säätelyjärjestelmät
- solutason stressimuutokset ja kudosten paranemistyypit
- tulehdus ja immunologian perusteet
- kasvainopin perusteet

Aika ja paikka

Metropolia AMK Moodle työtila
Anatomia, fysiologia ja patofysiologia (2025 avoin AMK ja ristiinopiskelu)
https://moodle.metropolia.fi/course/view.php?id=5527

TÄRKEÄÄ!! Ilmoittaudu Moodleen aina Metropolian opiskelijatunnuksella, muuten et saa auki opettajan Stream tallenteita!
Opintojakso on auki kevään 2025: 20.1. -30.4.2025

Oppimateriaalit

Omavalintainen oppikirja, opettajan opetusdiat ja fysiologian ja patofysiologian tallenteet, opiskeltavien termien listat, anatomian vapaaehtoiset opiskelutehtävät, patofysiologian opiskelumoniste, vapaaehtoiset harjoitustehtävät ja muu Moodlen materiaali.

Anatomian ja fysiologian vaihtoehtoisia oppikirjoja (Huomatkaa että lähihoitajille suunnatut oppikirjat ovat erittäin hyviä, niistä saa kokonaiskuvan jota voi syventää mareiaalien avulla) :

Ihmisen fysiologia ja anatomia. Nienstedt, Arstila, Hänninen, Björkqvist, Sanoma Pro Oy. (Useita painoksia, mahdollisimman uusi painos).

Anatomia ja fysiologia, rakenteesta toimintaan. Leppäluoto, Rintamäki, Vakkuri, Vierimaa ja Lauri. Sanoma Pro Oy 2019 (myös muut painokset käyvät).

Ihminen - fysiologia ja anatomia. Sand, Sjaastadt ja Haug. Sanoma Pro Oy (kaikki painokset käyvät).

Patofysiologian oppikirja:
Mikä vaivaa? Tautiopin perusteet. Karttunen, Lehtonen, Edita. Tällä kirjalla huono saatavuus, siksi sen sopivat kappaleet löytyvät scannattuna jaettavista materiaaleista.

Opetusmenetelmät

Opiskelija opiskelee tsenäisesti, oman aikataulunsa mukaisesti Moodlen työtilassa olevien materiaalien avulla ja ohjeiden mukaan. Opiskelijan pitää ottaa huomioon tenttiajat.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Tenttejä on kaksi: Patofysiologia 20 min sekä Anatomia ja fysiologia 40 min. Kummankin voit suorittaa Moodlen Tentit-välilehdellä kolme kertaa. Suoritat siis tentit, mahdolliset kokoritustentit tai mahdolliset kaksi uusintakoetta Moodlessa.
Huomaa että tenttejä on tarjolla 5 mutta saat suorittaa kolme kertaa. Ylimääräisiä uusintoja ei oteta huomioon!

Tenttit aukeavat klo 18 tarkat ajat näet Moodlen työtilassa, Tentit välilehdellä. Päivät voivat hieman muuttua.

Patofysiologia tenttimahdollisuudet keväällä 2025:
1. tentti pe 21.2.2025, klo 18-18.45
2. tentti pe 7.3.2025, klo 18-18.45
3. tentti pe 21.3.2025, klo 18-18.45
4. tentti pe 4.4.2025, klo 18-18.45
5. tentti pe 25.4.2025, klo 18-18.45

Anatomia ja fysiologia tenttimahdollisuudet keväällä 2025
1. tentti pe 28.2.2025, klo 18-19.30
2. tentti pe 28.3.2025, klo 18-19.30
3. tentti pe 11.4.2025, klo 18-19.30
4. tentti to 17.4.2025, klo 18-19.30
5. tentti ke 30.4.2025, klo 18-19.30

Tenttejä ei avata toteutuksen päättymisen jälkeen. Käyttämättä jääneitä tenttikertoja ei voi saada käyttöönsä takautuvasti.

Kansainvälisyys

Latinalaisia ja kreikkalaisia termejä sekä muutama englanninkielinen Youtube video.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ristiinopiskelussa ei ole.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

5 op = 135 tuntia opiskelua.

Sisällön jaksotus

Patofysiologia 1op ja Anatomia ja fysiologia 4 op, opiskelun jaksotuksen ehdotus on Moodlen orientaatio sivulla.

Lisätietoja opiskelijoille

Kirjaudu Moodle opiskelualustall eaina Metropolian opiskelijatunnuksilla, ohjeet niiden luomiseen olet saanut hyväksymiskirjeessä (ristiinopiskelu).

Orientaatiotallenne, ehdotus opiskelun etenemiseksi, ohjeet ja materiaalit ovat Moodle alustalla. Mikäli sinulla on teknisiä ongelmia, ole yhteydessä Metropolian HelpDeskiin (kokeile ensin mm. vaihtaa selainta, varmistaa että sallit pop-upit, muistaa kayttää tietokonetta). Muissa ongelmissa ole yhteydessä opettajaan sähköpostilla: niina.suni@metropolia.fi

Opiskelijoiden ohjeita Anatomia, fysiologia ja patofysiologia opintojakson opiskeluun:
Aloita opiskelusi heti pitkäjänteisesti. Tee anatomian opiskelumonisteista oma materiaalisi. Harjoittele ja tarkista omaa osaamistasi 5HP tehtävien avulla. Termilistayt ja opettajan diat sekä tallenteet ohjaavat opiskelusi syvyyttä.

Saat Moodle opiskelualustan nimen ja kirjautumisavaimen kun sinut hyväksytään opintojaksolle.

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite "Osaamisen arviointikehikko"

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Kaksi tenttiä, arvioinnit 0-5
Patofysiologian tentin painoarvo loppuarvosanassa on 1/5 ja Anatomian ja fysiologian painoarvo 4/5.

Palauttamalla verkkotentin opiskelija vakuuttaa osaamisen perustuvan itsenäiseen tekemiseen ja eettiseen toimintaan. Vilppi voi johtaa jopa vuoden määräaikaiseen erottamiseen ammattikorkeakoulusta. Ammattikorkeakoululaki 932/2014, 38 §. Tämä tarkoittaa myös sitä että kaikenlainen tekoälyn käyttö tentissä on kielletty.

Siirry alkuun