Siirry suoraan sisältöön

Vesivarantotekniikka 1 -Vedenkäsittelytekniikat (5 op)

Toteutuksen tunnus: TX00DF68-3001

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
11.08.2020 - 24.08.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
24.08.2020 - 18.10.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
(2019-2024) Puhtaat ja älykkäät ratkaisut
Toimipiste
Leiritie 1
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Energia- ja ympäristötekniikan tutkinto-ohjelma
Opettajat
Kaj Lindedahl
Opettaja Energia ja ympäristötekniikka
Vastuuopettaja
Jenni Merjankari
Ryhmät
YMP18
Energia- ja ympäristötekniikan tutkinto-ohjelma: Ympäristötekniikan pääaine
TXO18S1
Energia- ja ympäristötekniikan tutkinto-ohjelma
Opintojakso
TX00DF68
Toteutukselle TX00DF68-3001 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Kurssin suoritettuaan opiskelija tunnistaa mukautettu biologiset, kemialliset ja mekaaniset käsittelymenetelmät. Opiskelija tuntee niihin liittyvät laitteet ja niiden optimaalinen sovellusalue. Opiskelija ymmärtää yleisimmät veden käsittelyyn liittyvät vaiheet ja pystyy ratkaisemaan laskennan. Kurssin suoritettuaan opiskelija osaa valita tehokkain veden käsittely joka johtaa sen puhdistukseen. Opiskelija tuntee peruslaskutoimitukset ja reaktioita veteen yhteydessä.
Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa suunnitella vedenjakelujärjestelmiä jossa on sopivia suunnittelun perusteisiin ja suunnittelun lähtökohtiin olevia jäteveden keruu- ja raakaveden jakelu -verkostoja. Opiskelija oppii peruskäsitteet sekä valikoima kriittisten perusteitä koskien putkistojen palvelevien kunnan tarpeita ja toimintaperiaate käytetään pitkän aikavälin suunnitteluun.

Sisältö

Veden ja jäteveden käsittelyn kuuluvat biologiset sekä kemialliset ja mekaaniset menetelmät.
Kiintoaineiden erottaminen vedestä ja jätevedestä, mukaan lukien yleisimmät kemialliset puhdistusmenetelmät niin kunnallisissa kuin teollisissa sovelluksissa.
Aktiivilietekäsittely osana jäteveden käsittelyä.
Flokkulaatio, saostus- ja pintasaostus veden esikäsittely osana. Suodatus, kalvosuodatus, adsorptio- ja ioninvaihto-teknologiaa osana vedenkäsittelyssä.
Veden ja jäteveden käsittelyyn kuuluvat sekä biologiset että kemialliset ja mekaaniset menetelmät. Mukana ovat kiintoaineiden erottaminen vedestä ja jätevedestä, lisäksi yleisimmät kemialliset puhdistusmenetelmät niin kunnallisissa kuin teollisissa sovelluksissa.
Aktiivilietekäsittely osana jäteveden käsittelyä.
Flokkulaatio, saostus- ja pintasaostus veden esikäsittelyn osana. Suodatus, kalvosuodatus, adsorptio- ja ioninvaihto-teknologia ovat osana vedenkäsittelyssä.
Makean veden käsittelyn perusteet sekä teollisuuden että yhdyskuntien sektorilla.Kurssi antaa opiskelijalle käsityksen vedenkäsittelyprosessin yhteydessä massataseiden sekä prosessi- ja instrumentointi ratkaisuista. Käsittelyn vaiheet, kuten esikäsittely - sedimentaatio, suodatus, ja lopullinen hienosäätö veden laadun suhteen perehdytetään opiskelijalle. Valaistaan vaihtoehtoisia menetelmiä myös juomaveden desinfioimiseen.

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Määritellä tai kuvata aihepiiriin liittyvät käsitteet ja ilmiöt kvalitatiivisesti ja laskea niihin liittyviä suoraviivaisia peruslaskuja

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija osaa soveltaa, laskea, muuttaa ja valita aihepiiriin liittyvät käsitteet ja ilmiöt kvalitatiivisesti ja laskea niihin liittyviä kvantitatiivisia peruslaskuja sekä täydentää ja tuottaa tarvittavat lisätiedot.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija osaa kategorisoida, kerätä, yhdistää ja yleistää aihepiiriin liittyvät käsitteet ja ilmiöt kvalitatiivisesti ja laskea niihin liittyviä kvantitatiivisia peruslaskuja sekä johtaa ja järjestää uudelleen jo annetut perustiedot ja niiden kautta kerrata ja kirjoittaa uudelleen ongelman ratkaisupolkuja.

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Määritellä tai kuvata aihepiiriin liittyvät käsitteet ja ilmiöt kvalitatiivisesti ja laskea niihin liittyviä suoraviivaisia peruslaskuja

Siirry alkuun