Siirry suoraan sisältöön

Kliinisen hoitotyön perusharjoittelu 1 (5 op)

Toteutuksen tunnus: SX00DZ84-3077

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.12.2024 - 31.12.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
02.06.2025 - 30.09.2025
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Terveys
Toimipiste
Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 35
Koulutus
Sairaanhoitotyön tutkinto-ohjelma
Opettajat
Terhi Lehtonen
Vastuuopettaja
Terhi Lehtonen
Ryhmät
TERVEYSLHAV25K2
Lähihoitajasta sairaanhoitajaksi väylä
Opintojakso
SX00DZ84
Toteutukselle SX00DZ84-3077 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Opiskelija
- ymmärtää keskeiset hoitotyön ydinosaamisalueet
- osaa erilaiset asiakkaan/potilaan avustamisen menetelmät päivittäisten toimintojen tukemisessa huomioiden potilasturvallisuuden
- tunnistaa asiakkaan/potilaan peruselintoiminnoissa tapahtuvia muutoksia ja osaa peruselintoimintoja tukevat auttamismenetelmät
- ymmärtää eettisyyden ja ammatillisen vuorovaikutuksen merkityksen hoitotyössä ja ottaa huomioon asiakkaan/potilaan psykososiaalisen tuen tarpeen.
- osaa kohdata eri kulttuureista tulevia asiakkaita/potilaita yksilöllisesti
- ymmärtää hoitotyön laatua kehittääkseen asiakkaan/potilaan hoitoa ja omaa työskentelyään

Sisältö

- hoitotyön auttamismenetelmät ja periaatteet
- potilasturvallinen työskentely
- ammatillisen vuorovaikutuksen merkitys
- kulttuuritausta asiakkaan kohtaamisessa ja vuorovaikutuksessa
- eettisyys hoitotyössä
- raportoinnin perusteet
- laadun hallintaa ohjaavat lait ja asetukset sekä hoitotyön laadun arvionti
- kuoleman jälkeinen hoitotyö

Työmuodot

- Exam tentti: osaamisen osoittaminen
- Itsenäinen opiskelu
- Verkkokurssit (vapaaehtoiset)

Aika ja paikka

Examtentit tehdään ammattikorkeakoulun tenttiakvaariotiloissa. Opiskelija varaa itsenäisesti tenttiajan tenttiaikaväliltä examjärjestelmän kautta.

Opiskelija itsenäisesti tutustuu exam ja tenttiakvaario-ohjeistuksiin ja on vastuussa toiminnasta ohjeistusten mukaisesti tenttiin ja tenttitilaan liittyvissä asioista.
Exam ohjeistus: https://oma.metropolia.fi/henkilokunnalle/strategia-ja-kehityspalvelut/digitalisaatio/ohjelmistojen-ohjeet/exam/exam-opiskelijoille

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Oppikirjaa opiskelija voi käyttää valmistautumiseen osaamisen osoittavaan tenttiin ja alla olevista soveltuu mikä tahansa kolmesta kirjasta.

Blomqvist M, Rummukainen T, Sainio T, Simola T & Tyrisevä-Ryösö M. 2022. Hoitotyön perusosaaminen. SanomaPro.
Luvut 1-10.

Rautava-Nurmi, H., Westergård, A., Henttonen, T., Ojala, M. & Vuorinen, S. 2019. Hoitotyön taidot ja toiminnot. SanomaPro.
Kpl 2 Hoitotyön arvot, periaatteet ja lainsäädäntö
Kpl 3 Ihmisen ja hoitotyön monimuotoisuus; ei 3.1 Elämänvaiheisiin liittyvät osatekijät, ei 3.5 Monikulttuurinen hoitotyö
Kpl 4 Hoitotyön prosessi ja näyttöön perustuva dokumentointi
Kpl 7 Aseptiikka hoitotyössä; ei 7.9. Infektion vuoksi eristäminen, ei 7.10. Tutkimukseen tai toimenpiteeseen valmistaminen
Kpl 9 Päivittäiset toiminnot; ei Aivoverenkiertohäiriöpotilaan asentohoito
Kpl 10 Sairaan iho ja haavojen hoito
Kpl 11 Ravitsemus
Kpl 12 Erittäminen; ei Virtsa-avanne ja rakkoavanne
Kpl 13 Nestetasapaino; ei 13.6 Laskimoverinäytteen ottaminen
Kpl 14 Hengitys; ei 14.7 Hengityksen hoito invasiivisilla menetelmillä
Kpl 15 Verenkierto; ei Sydämen rytmin seuranta
Kuolevan potilaan hoito (opettajan materiaali)

Opiskelija voi halutessaan käyttää kyseisten kirjojen e-kirja tai äänikirjamuotoja tai vastaavia, jos sellaisia on saatavilla. Jos opiskelija käyttää oppikirjasta aiempaa versiota, tulee hänen itse selvittää sisällöt.

Oppiportin verkkokurssit (Duodecim): Asiakaspalvelun ABC, Estä painehaava, Kaatumisen ehkäisy, Tavanomaiset varotoimet, Tunnistatko vajaaravitsemuksen

Linkin kautta löydät ohjeet Oppiporttiin ja Terveysporttiin kirjautumiseen.
https://libguides.metropolia.fi/sotealat/oppiportti


HUOM! Opettajan laatimat tehtävät ja MATERIAALIT ovat Tekijänoikeuslain (404/61) mukaisia teoksia, joihin opettajalla on tekijänoikeus. Tehtäviä JA MATERIAALEJA ei saa käyttää muuten kuin omissa opinnoissaan. Niiden julkinen levittäminen on sallittua vain opettajan luvalla.

Opintojaksototeutuksen valinnaiset suoritustavat

Lähihoitajataustaisten opintojakso toteutus. Oma uraohjaaja tarkistaa opiskelijan tutkintotodistukset. Ne on myös tarvittaessa esitettävä pyynnöstä opintojakson vastuuopettajalle.
Tämä opintojakso on korvaa aiemmin vaaditun ahot hakemuksen prosessia. Toteutus on tehty lähihoitajaopiskelijoille ja ottaa huomioon lähihoitajatutkinnon osaksi toteutusta.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

-

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojakson tentti EXAM:ssa on avoinna aikavälillä: 04.06.2025 - 30.9.2025. Opiskelija voi suorittaa saman tenttilinkin kautta varsinaisen tentin sekä mahdolliset uusintakerrat joita opintototeuksella on mahdollisuus suorittaa kaksi kertaa. Hyväksyttyä arvosanaa saa korottaa yhden kerran

HUOM EXAM suljettu 28.6.-3.8.2025

Kansainväliset yhteydet

-

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

1 op=27 hours

Sisällön jaksotus

Opiskelija etenee oman itsenäisessa opiskeluryhtmissä opintototeutuksen aikavälillä ja tekee Exam tentin annetussa aikavälissä myös uusinnat ja korotukset tenteissä.

Lisätietoja opiskelijoille

Opiskelija saa sähköpostiin ohjeet opintototeutuksen suorittamiseen sekä opettajan tekemän ohjeistusvideon opintototeutuksen suorittamiseen

Opintojaksopalaute:
Toteutuksesta kerätään opintojaksopalautetta, mikä on tärkeä osa opetuksen ja toiminnan kehittämistyötä. Palautetta antamalla sinulla on mahdollisuus vaikuttaa opintojaksojen sisältöön sekä opetuksen kehittämiseen. Palautteen avulla opettaja pystyy kehittämään omia toteutuksiaan ja opetusmenetelmiään myös muilla opintojaksoillaan. Rakentavan palautteen antaminen kehittää myös omia työelämätaitojasi. Opintojaksopalaute annetaan nimettömänä, eikä palautteen antajaa voida tunnistaa.

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Osaamisen osoittava Tentti

Opintojakson arviointia ei tehdä aikavälillä 17.6-10.8.2025

Opiskelija saa tenttituloksen tietoon palautettuaan tentin. Näin opiskelijan on mahdollisuus tentin tekemisen jälkeen tehdä mahdollinen uusinta tai korottaa saatua arvosanaa. Tentin oikeita vastauksia opiskelija ei saa tietoon tentin palauttamisen jälkeen. Tarvittaessa opiskelija voi kysyä vastuuopettajalta omaan tenttiin liittyvissä kysymyksissä.

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit arvosanalle 1 tyydyttävä

Arviointikriteerit ks. opetussuunnitelman liite "Osaamisen arviointikehikko"

Siirry alkuun