Kuvaus- ja mallintamismenetelmät (5 op)
Toteutuksen tunnus: TX00EC75-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
28.11.2022 - 08.01.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
09.01.2023 - 12.03.2023
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Yksikkö
- (2019-2024) ICT ja tuotantotalous
- Toimipiste
- Myllypurontie 1
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 40
- Koulutus
- Tieto- ja viestintätekniikan tutkinto-ohjelma
Toteutuksella on 1 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 3 t 0 min.
Aika | Aihe | Tila |
---|---|---|
Ke 08.03.2023 klo 09:00 - 12:00 (3 t 0 min) |
Kuvaus- ja mallintamismenetelmät TX00EC75-3008 |
MPA5024
Oppimistila
|
Tavoitteet
Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa mallintaa ja kuvata ohjelmistojen rakenteita ja niihin liittyviä toiminnallisuuksia yleisesti käytössä olevilla kuvaus- ja mallintamismenetelmillä sekä -välineillä.
Sisältö
- rakenteiden mallintaminen ja kuvaaminen
- toiminnallisuuden mallintaminen ja kuvaaminen
- oliopohjainen mallintaminen ja kuvaaminen (UML)
- UML-työvälineohjelmiston käyttö.
Arviointiasteikko
0-5
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Opiskelija osaa selittää mallinnuksen perustavoitteet ja käyttötarpeet. Osaa luokitella tärkeimmät UML-kaaviotekniikat käyttötarkoituksen mukaan. Osaa selittää ja antaa esimerkin rakenteellisesta ja toiminnallisesta mallista. Osaa käyttää CASE-työkalua yksittäisten UML-kaavioiden tuottamiseksi.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija pystyy kuvailemaan erilaisten mallien käyttötarpeet ja -kohteet ohjelmiston elinkaaren eri vaiheissa. Osaa hyödyntää käyttötapauskaavioita ja tilannekuvauksia järjestelmän vaatimusten selvittämisessä. Pystyy kuvaamaan luokka-, sekvenssi- ja tilakaavioiden avulla yksittäisiä suunnitteluratkaisuja.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija osaa valita sopivan mallinnustavan ongelmakentän ja tehtävän mukaan. Pystyy valitsemaan sopivat mallinnusmenetelmät erityyppisiin ohjelmistoprojekteihin. Osaa hyödyntää mallintamista ja UML-kuvaustekniikoita ohjelmistoprojektin kaikissa vaiheissa. Osaa laatia järjestelmästä kattavan joukon malleja, jotka kuvaavat järjestelmän toimintaa ja rakennetta eri abstraktiotasoilla ja eri näkökulmista.
Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty
Opiskelija osaa selittää mallinnuksen perustavoitteet ja käyttötarpeet. Osaa luokitella tärkeimmät UML-kaaviotekniikat käyttötarkoituksen mukaan. Osaa selittää ja antaa esimerkin rakenteellisesta ja toiminnallisesta mallista. Osaa käyttää CASE-työkalua yksittäisten UML-kaavioiden tuottamiseksi.
Esitietovaatimukset
Oliosovellukset ja tietokannat