Elektroniikkatuotannon laboratoriotyöt 1Laajuus (3 op)
Opintojakson tunnus: TN00AA59
Opintojakson perustiedot
- Laajuus
- 3 op
Osaamistavoitteet
Opiskelija tuntee tavalliset manuaalit ja puoliautomaattiset juotosprosessiin sisältyvät laitteet. Opiskelijalle on selvinnyt mikä on juotosliitos. Oppilas osaa tunnistaa tyypillisiä elektroniikan komponentteja sekä ymmärtää miten komponentteja ladotaan piilevylle.
Opiskelija osaa valmistaa annettujen ohjeiden mukaan käsin juottamalla helpohkoja sähköisiä piirejä piirilevylle. Opiskelija osaa juottaa manuaalisilla ja puoliautomaattisilla laitteilla komponentteja yksipuoleiselle piirilevylle.
Sisältö
Manuaaliset ja puoliautomaattiset tuotantolaitteet ja prosessit. Pastanpaino, komponenttien ladonta, IR-juottaminen, teknisen raportin laatiminen, elektroniikkatuotannon käsitteet. Juotoksen laadun visuaalinen ja sähköinen tarkistaminen. Juottamisen teoriaa, sähköiset komponentit, sähköiset kytkennät, komponenttien juottaminen piirilevylle.
Juotoksen laadun visuaalinen ja sähköinen tarkistaminen.Piirilevyn valmistus, lämpötilaprofiilin mittaaminen, korjausjuottaminen.
Lisätiedot
Luokkahuoneopetusta: - h
Laboratoriotöitä: 28 h
Harjoitustyö: 10 h
Tentti: 2 h
Opiskelijan itseopiskelu: 40 h
Yhteensä: 80 h