Service Design Sprint (4 ECTS)
Code: C-02629-TO00CA51-3006
General information
- Enrollment
-
19.05.2025 - 23.11.2025
Registration for implementation has not started yet.
- Timing
-
01.06.2025 - 31.12.2025
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 ECTS
- Institution
- Laurea University of Applied Sciences, Laurea Verkkokampus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 300
- Course
- C-02629-TO00CA51
Location and time
Verkossa Canvas-oppimisympäristössä toteutuksen voimassaolon sisällä. Katso Ajoitus.
Materials
Oppimateriaali saatavilla kurssin Canvas-alustalla.
Exam schedules
Toteutuksen työtila on avoinna toteutuksen päättymispäivän loppuun saakka (ks. ajoitus) ja kaikki tehtävät tulee olla tehtynä ennen työtilan sulkeutumista.
International connections
Ei KV-yhteyttä.
Completion alternatives
MOOC-opinnolla ei ole valinnaista suoritustapaa.
Evaluation methods and criteria
Osaamisen arviointi kohdistuu opetussuunnitelmien tavoitekuvauksiin ja osaamisen taso arvioidaan opinnon toteutussuunnitelmalla ilmoitetun arviointikriteeristön perusteella (Laurean tutkintosääntö). Kaikkien Laurean toimijoiden odotetaan noudattavan hyviä tieteellisiä käytänteitä, joihin kuuluu asianmukainen lähteisiin viittaaminen. Perehdy ja kysy käytänteistä tarvittaessa. Kaikki opintotehtävät tehdään yksilötyönä, jollei tehtävässä ole muuta ohjeistettu. Ouriginalin käytöstä tehtävien tarkistuksen yhteydessä opettaja kertoo erikseen.
Student workload
Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä.
Content scheduling
SISÄLTÖ: MODUULI 1 – Palvelumuotoilun perusteet MODUULI 2 – Design Sprint perusteet MODUULI 3 – Design Sprint ohjeet ja työkalut MODUULI 4 – Design Sprint toteutus OPPIMISTAVOITTEET: Opiskelija osaa - määritellä palvelumuotoilun keskeiset käsitteet - perustella palvelumuotoilun tuomat hyödyt ja lisäarvon - toteuttaa palvelumuotoiluprojektin Design Sprint -menetelmää soveltaen
Teaching methods
Implementation plan available in Finnish.
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Myös YAMK-opiskelija voi suorittaa opintojakson tai liittyä opintojaksoon sen sisältöihin perehtymiseksi, mutta opintojaksoa ei voi sisällyttää YAMK-tutkintoon. Laurean tutkinto-opiskelijat ja polkuopiskelijat ilmoittautuvat opinnolle Pakin kautta. Ilmoittautumisia hyväksytään lähes päivittäin, joten pääset aloittamaan opinnon joustavasti kun sinulle sopii. Saat suoritusmerkinnän opinnosta noin kahden viikon kuluessa suorituksen valmistumisesta. Loma-aikoina ilmoittautumisia hyväksytään ja suoritusmerkintöjä kirjataan harvemmin. Mikäli suoritus ei valmistu toteutuksen päättymispäivään mennessä, voi opiskelija ilmoittautua seuraavalle toteutukselle. Kesken jääneen suorituksen tehtäviä ei voida siirtää seuraavalle toteutukselle, vaan tehtävät tulee tehdä uudelleen. Mahdolliset yhteydenotot sisältöasioissa vastuuopettajaan ja muissa asioissa osoitteeseen mooc@laurea.fi. Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä.
Evaluation scale
Approved/Failed