Siirry suoraan sisältöön

Ohjelmistojen laatu (5 op)

Toteutuksen tunnus: TX00CK76-3011

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
30.11.2020 - 10.01.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
15.03.2021 - 09.05.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
(2019-2024) ICT ja tuotantotalous
Toimipiste
Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 36
Koulutus
Tieto- ja viestintätekniikan tutkinto-ohjelma
Opettajat
Auvo Häkkinen
Ryhmät
TVT19K-O
Ohjelmistotuotanto
Opintojakso
TX00CK76
Toteutukselle TX00CK76-3011 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija ymmärtää millaisia asioita ja näkökohtia liittyy ohjelmistotuotantoprosessin ja tuotettavien ohjelmistojen laatuun. Opiskelijalla on lisäksi tuntemus menetelmistä ja työkaluista, joita laatutyössä käytetään.

Sisältö

- Mitä laatu on, mitä sillä ymmärretään?
- Virheettömyys vs. asiakkaiden odotukset.
- Ohjelmiston laadun näkökulmat (funktionaalinen laatu, rakenteellinen laatu)
- Ohjelmistotuotantoprosessin laatu
- Koodauskäytännöt, refaktorointi ja testaus laadun varmistamisessa.
- Ketterät prosessit: saavutetaanko niillä entistä tyydyttävämmät järjestelmät ja käyttöliittymät?

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija on saavuttanut kurssin tavoitteet tyydyttävästi. Hän tunnistaa ja osaa nimetä laatutyön käsitteitä, menetelmiä ja työkaluja. Hän on suorittanut opintojaksolla annetut tehtävät minimivaatimuksin.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija on saavuttanut kurssin tavoitteet hyvin. Hän tunnistaa, osaa nimetä ja pystyy käyttämään laatutyön käsitteitä, menetelmiä ja työkaluja. Hän on suorittanut opintojaksolla annetut tehtävät hyvin.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija on saavuttanut kurssin tavoitteet erinomaisesti. Hän tunnistaa, osaa nimetä, pystyy käyttämään ja soveltamaan laatutyön käsitteitä, menetelmiä ja työkaluja. monipuolisesti. Hän on suorittanut opintojaksolla annetut tehtävät erinomaisesti ja on pystynyt tuomaan ratkaisuihin merkittävästi omaa panostaan.

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Opiskelija on saavuttanut kurssin tavoitteet tyydyttävästi. Hän tunnistaa ja osaa nimetä laatutyön käsitteitä, menetelmiä ja työkaluja. Hän on suorittanut opintojaksolla annetut tehtävät minimivaatimuksin.

Siirry alkuun