Siirry suoraan sisältöön

MuseologiaLaajuus (5 op)

Opintojakson tunnus: K000CH12

Opintojakson perustiedot


Laajuus
5 op

Osaamistavoitteet

Perehdytään kulttuurin käsitteeseen sekä aineelliseen ja aineettomaan kulttuuriperintöön sekä museologiaan/ heritologiaan. Tavoitteena on, että opiskelija sisäistää kulttuurin
ja kulttuuriperinnön perusteet ja moninaisuuden sekä hallitsee kulttuuriperinnön yksilöllisten ja yhteisöllisten prosessien pääpiirteet.

Sisältö

- kulttuuriperintö
- museologia/ heritologia
- kokoelmat

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelijalla on aiheesta vähäiset tiedot. Hän ilmaisee asian tyydyttävästi ja käsitteistö ja kieli ovat ovat puutteellisia.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelijalla on riittävä tieto aiheesta. Hän ilmaisee asian hyvin ja käsitteistö ja kieli ovat riittäviä.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelijalla on aiheesta erinomaiset tiedot. Hän osaa ilmaista asian erittäin hyvin strukturoidusti,
käsitteistö on tarkkaa, kieli erinomaista.

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Opiskelijalla on aiheesta vähäiset tiedot. Hän ilmaisee asian tyydyttävästi ja käsitteistö ja kieli ovat ovat puutteellisia.

Siirry alkuun