Skip to main content

XML and Web 2 servicesLaajuus (5 ECTS)

Course unit code: TZ40AA03

General information


Credits
5 ECTS

Objective

Opiskelija ymmärtää XML-kielen merkityksen Web 2 -palveluissa ja osaa toteuttaa XML-kielellä ja sen liitännäistekniikoilla erilaisia sovelluksia. Opiskelija osaa XML-dokumenttien prosessoinnin (mm. määritys, muotoilu ja muunnos) perusteet.

Content

Opintojaksolla tarkastellaan XML-dokumenttien rakennetta, tyypimäärittelyä (DTD, Schema), muotoilua (CSS ja XSL), muuntamista (XSLT), ohjelmoinnin rajapintoja (JAX, SAX ja DOM), liitännäistekniikoita (Xpath, XPointer) ja XML-sovelluksia (WebServices/SOAP, BizTalk). Opintojaksolla tarkastellaan myös Ajax- ja ASP.NET Ajax -tekniikoita esimerkkien kautta.

Opintojakson lopussa toteutetaan harjoitustyö (esimerkiksi XML-pohjaiset www-sivut), jossa opintojaksolla omaksuttuja asioita kootaan yhteen. Harjoitustyössä opiskelija voi keskittyä oman kiinnostuksensa mukaan syvällisemmin johonkin tiettyyn XML:n osa-alueeseen.

Qualifications

HTML basics

Go back to top of page