CAD TechnologyLaajuus (5 ECTS)
Course unit code: K0154
General information
- Credits
- 5 ECTS
Objective
Opintojakson suoritettuaan opiskelija tiedostaa CAD-mallien aseman suunnitteluprojektissa. Hän ymmärtää eri suunnitteluosapuolien kuten arkkitehti- ja rakennussuunnittelijoiden luomia CAD-malleja. Hän voi tuottaa alansa suunnittelua LVIS-suunnitteluohjelmilla arkkitehti- ja rakennussuunnitteliussa
-----
Opiskelija kykenee tuottamaan annettujen ohjeiden ja vaatimusten mukaista suunnittelua CAD-sovelluksia käyttäen. Hän osaa käsitellä ja hyödyntää eri suunnitteluohjelmilla tuotettuja suunnittelumalleja suunnittelutyössä. Opiskelija hallitsee tarvittavien dokumenttien tuottamisen suunnittelumalleista.
Content
CAD-tuotemalli ja siltä vaadittavia ominaisuuksia. Tuotemalli osana suunnitteluprosessia. Tuotemalli osana toteutusprosessia. Tuotemalli osana ylläpitoprosessia.
LVIS-alan CAD-sovellusohjelmat suunnittelun ja tuotemallipohjaisen suunnittelun osana. Yleisten ohjeiden ja projektikohtaisten sopimusten tarve CAD-suunnittelussa.
-----
Tuotemallien hyöduntäminen suunnittelussa, toteutuksessa ja ylläpidossa. Tuotetiedon hallinta ja tiedonsiirto suunnitteluprojektissa.
Qualifications
K0153 CAD-perusteet
Further information
Luokkahuoneopetusta: 56 h
Laboratoriotöitä:
Harjoitustyö: 10 h
Tentti: 3h
Opiskelijan itseopiskelu 64 h
Yhteensä: 133 h