Skip to main content

Control of Air PollutionLaajuus (3 ECTS)

Course unit code: XX00AA29

General information


Credits
3 ECTS

Objective

Opintojakson suoritettuaan opiskelija hallitsee jätekaasujen käsittelymenetelmät. Opiskelija tuntee yleisimmät laiteratkaisut ja niiden ominaisuudet erilaisissa sovellutuksissa. Opiskelija ymmärtää kaasunpuhdistuslaitteiden toiminnan.
-----
Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa perusmitoittaa yleisimpiä puhdistuslaitteita ja yhdistää eri laitteita kokonaisratkaisuiksi. Opiskelija osaa määrittää sähkösuodattimien ja syklonien erotustehokkuuksia.

Content

Ilman epäpuhtaudet, otsonikerros ja kasvihuoneilmiö. Hiukkasten erottaminen. Märkäpesurijärjestelmät. Sähkösuodattimet ja mitoitus. Liuottimet ja terminen/katalyyttinen poltto. Rikinpoisto märkä-, puolikuiva- ja kuivamenetelmät sekä yhdistelmäprosessit. Talteenottomenetelmät. Typenpoisto savukaasuista. Raskasmetallit ja organometalliyhdisteet jätekaasuissa. Energiatuotannon kaasupäästöt. Sellutuotannon ominaispäästöt. Biokaasujen puhdistus ja talteenotto.
-----
Päästöraja-arvojen hakeminen ja määrittäminen.

Go back to top of page