Siirry suoraan sisältöön

SähkösuunnitteluohjelmistotLaajuus (3 op)

Opintojakson tunnus: TE00AD33

Opintojakson perustiedot


Laajuus
3 op

Osaamistavoitteet

Opiskelija osaa käyttää sähkötekniikan koulutusohjelmassa käytettyjä suunnitteluohjelmistoja. Ohjelmistojen avulla opiskelija pystyy tekemään tulostenäkymiä, joita voidaan sähköisenä dokumenttina näyttää tilaajille ja eri toimijoille ”niin kuin se rakennetaan”. Linkittämällä näitä tietomalleja laskentaohjelmistoihin, kyetään laskemaan kustannuksia näiden tietojen perusteella. Kustannuslaskenta on silloin näihin arvoihin perustuva todellinen kustannus hankkeelle, eikä se ole silloin arvio.

Sisältö

1. Tasopiirustusohjelmistot
2. Keskuskaavio-ohjelmistot
3. Piirikaavio-ohjelmistot
4. Harjoitustyöt tietomallimainen suunnittelu

Esitietovaatimukset

CAD-ohjelmistot
Rakennusten sähköasennukset

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelija hallitsee ohjelmistojen perusperiaatteet ja pystyy itsenäisesti käyttämään sovellusohjelmia.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelija osaa ohjelmien avulla linkittää tiedostoja ja pystyy tuottamaan sähköjärjestelmien kustannusten laskentaan ja toteuttamiseen tarvittavat dokumentit.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opiskelija pystyy opiskelemaan omatoimisesti ohjelmasta toimintoja ja hyödyntämään niitä suunnittelussa, tietomallimaisen suunnittelun myötä opiskelija pystyy visualisoimaan tulosteen. Lisäksi pystyy selittämään kirjallisesti oman suunnitelmansa toiminnan ja suunnitteluun liittyvien suureiden laskemisen.

Siirry alkuun