Tutkimus- ja hoitomenetelmät (3op)
Opintojakson tunnus: TH00AA25
Opintojakson perustiedot
- Laajuus
- 3 op
Osaamistavoitteet
Opintojakson suoritettuaan opiskelijalla on ammatilliseen toimintaan riittävä käsitys sairauksien ja toimintarajoitteiden tutkimus- ja hoitomenetelmistä sekä tutkimus-, hoito- ja kuntoutuslaitteista. Opiskelija tietää millaisia laitteita käytetään lääketieteellisessä hoidossa, hoito- ja hoivatyössä, kuntoutuksessa, toimintakyvyn ylläpidossa sekä näön- ja kuulonhuollossa. Tärkeä tavoite on tutkimus- ja hoitolaitteiden rakenteen ja toiminnan ymmärtäminen sekä kyky toimia insinöörinä niiden parissa. Opiskelijalle kehittyy osaaminen ja taito työskennellä terveydenhuollon teknisen henkilöstön ja muiden ammattiryhmien kanssa.
Sisältö
1. Diagnostiikan ja diagnostisten tutkimusten perusteet
2. Hoidon käsitteestä ja menetelmistä
3. Tekniikan merkitys terveydenhuollossa
4. Elinten, elinryhmien ja elimistön rakenteen ja toiminnan tutkimiseen käytettävät menetelmät ja laitteet
5. Sairauksien ja toiminnallisten rajoitteiden tutkimiseen käytettävät menetelmät ja laitteet
6. Hoitomenetelmät ja lääkinnälliset laitteet
7. Ensihoidon menetelmät ja laitteet
8. Tehohoidon menetelmät ja laitteet
9. Hoidollisten toimenpiteiden menetelmät ja laitteet
10. Elinsiirrot ja tekoelimet
11. Neuroproteesit
12. Toimintakykyä tukeva teknologia
13. Näönhuollon ja kuulonhuollon teknologia
14. Henkilökohtaisen, lääkinnällisen laitteen ja käyttäjän väliset rajapinnat
15. Lääkinnällisen laitteen tai tietokoneen ohjaaminen vaihtoehtoisin menetelmin
Esitietovaatimukset
Pääosin suoritetut opinnot erityisesti opintokokonaisuuksista:
Fysiikka ja luonnontieteet (15 op)
Hyvinvointiteknologian lähtökohdat (15 op)
Fyysinen ihminen ja teknologia (12 op)
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
1. Opiskelija ymmärtää terveydenhuollossa tehtävien tutkimusten ja hoitojen menetelmälliset ja tekniset perusteet terveydenhuollon tekniikan insinöörin työn vaatimassa laajuudessa.
2. Opiskelija tietää tärkeimpien tutkimus- ja hoitolaitteiden toimintaperiaatteen, rakenteen ja toiminnan.
3. Opiskelija tietää millaisissa tilanteissa edellä mainitut laitteet voivat vikaantua ja miten vikatilanteissa tulee toimia.
4. Opiskelija tietää edellä kuvattujen laitteiden määräaikaistarkastusten sekä huolto- ja korjaustöiden perusteet.
5. Opiskelija pystyy toimimaan ammatillisesti yhteistyössä terveydenhuollon teknisen henkilöstön sekä terveydenhuollossa tutkimuksia ja hoitoja tekevien eri ammattiryhmien kanssa
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opintoja tarjoava koulutusohjelma ei ole määritellyt vielä.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opintoja tarjoava koulutusohjelma ei ole määritellyt vielä.
Lisätiedot
Opiskelijan osaamisen arvioinnissa käytetään kaksi portaista arviointikehikkoa, jollei opintojaksolle ole erikseen opintojaksokohtaisia arviointikriterejä.
Opiskelijan osaamisen arviointi, Arviointikehikko
I Osaamisen kehittyminen: Vaihe 1