Siirry suoraan sisältöön

Kemia 1 (5 op)

Toteutuksen tunnus: KI00BJ15-3004

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
22.09.2018 - 21.10.2018
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
03.10.2018 - 14.11.2018
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Toimipiste
Hämeentie 135 D
Opetuskielet
suomi
Paikat
1 - 20
Koulutus
Konservoinnin tutkinto-ohjelma
Opettajat
Kirsi Perkiömäki
Päivi Ukkonen
Vastuuopettaja
Kirsi Perkiömäki
Ajoitusryhmät
Avoin amk: Opintojakso: Kemia 1. (Koko: 0 . Avoin AMK : 0.)
Pienryhmät
Avoin amk: Opintojakso: Kemia 1.
Opintojakso
KI00BJ15
Toteutukselle KI00BJ15-3004 ei löytynyt varauksia!

Oppimateriaalit

Lehtorin antama kirjallisuuslista ja luentomateriaalit. Oheislukemistona lukion ensimmäisen kurssin kemian kirja.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojakson tentti järjestetään kurssin lähipäivänä. Tentti on mahdollista uusia kahtena tentin loppumista seuraavana uusintatenttipäivänä.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ei valinnaisia suoritustapoja

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opiskelijan viikkotyömäärä 1,5 opintopistettä kohti on 40 tuntia, josta noin 17 tuntia on kontaktiopetusta lehtorin kanssa. Loput tunneista osoitetaan joko työskentelyyn kirjallisuuden kanssa tai itsenäiseen käytännön työhön. 1 opintopiste (op) vastaa työmäärältään 27 tuntia (h).

Sisällön jaksotus

OPintojakson lähiopetuspäivät ja sisällön jaksotus ilmoitetaan ensimmäisenä lähiopetuspäivänä 3.10.2018

Opetusmenetelmät

Esittävä luento, lähiopetus, ohjatut harjoitukset, laboratoriotyöt, itsenäinen työ kirjallisuuden parissa.

Arviointiasteikko

0-5

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)

Opiskelijalla on paljon poissaoloja. Aktiivisuus luennoilla ja tehtävissä on heikkoa.
Opiskelija ei täysin pysty hahmottamaan aiheen perusideoita.
Työskentely ei ole ollut itsenäistä ja on ollut hyvin paljon tarvetta lisäohjaukselle. Kokonaisuudesta näkyy, että siihen ei ole lainkaan paneuduttu eikä kokonaisuus ole tasapainoinen.

Arviointikriteerit, hyvä (3)

Opiskelijalla ei juuri ole poissaoloja. Aktiivisuus luennoilla ja tehtävissä on hyvä.
Työskentely etenee opintojaksolla johdonmukaisesti. Opiskelija hahmottaa opintojakson aiheen perusideat.
Työskentely on ollut riittävän itsenäistä mutta myös ohjaukselle on ollut tarvetta. Opiskelija hallitsee tehtävän kokonaisuuden.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

Opintojaksolle asetetut tavoitteet on saavutettu kiitettävällä tavalla. Opiskelija on osallistunut opetukseen aktiivisesti ja rakentavasti.
Opiskelija hahmottaa opintojaksolla opetetut asiat kiitettävästi ja pystyy soveltamaan oppimaansa.
Työskentely on ollut riittävän itsenäistä. Opiskelija hallitsee kokonaisuuden sekä teoreettisesti että käytännössä.

Siirry alkuun